Visita arqueològica de Year 3 al Museu Egipci de Barcelona

Com a part de les activitats del tema d’aquest trimestre, Els increïbles egipcis i la salvatge Edat de Pedra, els nostres alumnes de Year 3 van visitar el Campus Arqueològic del Museu Egipci de Barcelona. Es tracta d’un programa educatiu centrat en excavacions arqueològiques en diferents jaciments egipcis recreats a escala real.

El dia va ser un gran èxit, ja que els nens es van convertir en arqueòlegs per un dia. A l’arribada es van dividir en grups i van ser conduïts al lloc d’una excavació arqueològica, on van haver de descobrir els objectes antics que van ser enterrats allà.

Al llarg del matí van trobar (entre altres coses) un sarcòfag, gots canopis, pintures, jocs, mòmies i joies. Els monitors els explicaven la funció i la història darrere de tot el que els nens anaven descobrint.

Després de l’excavació, es van trobar amb l’entrada segellada a una tomba egípcia. Com a equip, van obrir l’entrada i van descendir a la tomba on van trobar una caverna coberta de jeroglífics i imatges egípcies.

Va ser en general un dia molt educatiu en el qual els nens van poder adquirir un grau de coneixement més complet sobre determinats aspectes de la vida a l’antic Egipte, així com desenvolupar tècniques de descobriment i d’investigació arqueològica, i de treball en equip.

Tots van tornar satisfets d’haver passat un dia molt emocionant i agradable.