Espectacular actuació del Cor de Sant Ann’s High School en el BSB

Més de 50 components del Cor de Sant Ann’s High School van actuar a The British School of Barcelona la setmana passada com a part de la seva gira anual europea. Des de Brooklyn, Nova York, els joves intèrprets van gaudir d’una completíssima agenda a Espanya, amb diverses actuacions programades a Àvila el dia 8, Alcalá d’Henares el dia 10, Castelldefels el dia 12 i Girona el dia 13, just abans del seu retorn el dilluns, 15.

Al BSB la coral, vestida de negre rigorós, va saber entretenir i conquerir als estudiants de Key Stage 3 amb una representació musical de primer ordre, on l’equilibri i la combinació de veus van ser sublims de principi a fi.

L’acte va incloure peces seleccionades de música sacra europea en francès antic, llatí i hebreu; cants espirituals afroamericans, i fins i tot cançons populars de Broadway, amb un piano com a únic acompanyant al llarg de tot el concert. Sota la direcció del reconegut director de cor Jason Asbury, les veus dels coristes van mostrar el seu millor registre amb cançons com “O Magnum Mysterium”, “Hold on!”, “A Red, Red, Rose” i “Hosanna, Hosanna”.

El recital es va completar amb una gran actuació de l’emotiva “Down in the River to Pray”, que va animar el públic a acompanyar el ritme amb els seus aplaudiments. Aquesta va ser sens dubte una actuació veritablement espectacular que va guanyar els cors de tots els presents al Teatre.

Mr Hebden, professor de música i director d’Educació Física i Creativa, així com a coordinador principal d’aquest esdeveniment, es va mostrar molt content amb el resultat. “Com a part del currículum nacional britànic s’anima als estudiants a escoltar música en viu d’altres músics, escoles de música i organitzacions. Això s’ajusta perfectament amb el treball vocal que fem a l’aula i estableix models de conducta per als alumnes. Tot i ser una activitat relacionada amb la música, també els ajuda a desenvolupar bons hàbits musicals i socials, la qual cosa coincideix plenament amb els nostres objectius educatius.” I va afegir, “Els alumnes realment van gaudir d’aquesta activitat. Tant per la música com per conèixer als estudiants del cor.”

Al BSB són freqüents aquest tipus de visites. El passat mes d’octubre, vam acollir a l’Australian Girls Choir, i ens sentim orgullosos de poder recomanar la nostra escola com a espai per a esdeveniments culturals.

Sobre el Cor de Sant Ann ‘s High School

Dirigit per Jason Asbury, el Cor de Sant Ann ‘s High School interpreta un repertori ben variat de gèneres i estils, que abasten 500 anys de música occidental. Tots els estudiants són benvinguts a unir-s’hi independentment de la seva experiència en cant. El cor acostuma a fer una gira internacional de concerts durant les vacances de mitjan trimestre al febrer, en què poden participar tots els components.