L’Associació MUN s’endinsa en política durant el seu viatge a Londres

IMG_9178b
Els alumnes de l’Associació MUN, acompanyats per Mr Henderson i Mr Musson, es van embarcar en una visita llampec a Londres els dies 26 i 27 de febrer. Després de finalitzar les seves classes del matí, van volar a la capital britànica per tal d’assistir a dues reunions de gran prestigi.

Dijous a la nit es van reunir amb Brendan McElevey del Departament d’Afers Exteriors. Actualment, Brendan treballa a la secció de Gestió de Crisi, encara que al juny serà destinat a Moscou per col·laborar amb l’Ambaixada Britànica. Brendan els va oferir una visió general del departament, tot destacant les seves principals funcions tant actuals com futures. A continuació, va respondre a les preguntes dels alumnes sobre com va acabar triant la seva carrera professional. Els va resultar especialment impactant la seva trajectòria, tal com Sven (Y13) va resumir: “La reunió amb Brendan em va semblar realment enriquidora, sobretot quan va explicar la seva trajectòria professional, ja que em sembla bastant inusual que algú amb estudis superiors de Geografia i experiència en el sector de les assegurances pugui haver triat aquesta opció. A més, s’expressava d’una manera molt senzilla, la qual cosa ens ho feia a tots molt més fàcil.”

Divendres, la delegació va fer un petit recorregut a peu per Londres de camí al seu pròxim destí el Palau de Westminster. A Alejandro (Y13) li va sorprendre la panoràmica: “Em vaig quedar sorprès amb la vista des del Pont de Waterloo, perquè et permet diferenciar la ciutat moderna i dinàmica de Londres del seu esperit clàssic i històric.”

Un cop a Westminster els alumnes van fer un recorregut pel palau, la Cambra dels Comuns i dels Lords, i les sales de les Comissions Especials. Com assistents convidats pel Partit Socialdemòcrata i Laborista, Clara Tighe molt amablement els va fer una visita guiada per Westminster, mentre responia preguntes sobre el dia a dia dels parlamentaris. A Alexander li va resultar fascinant estar exposats a “el cor del govern britànic i els seus procediments”, i va comentar que li permetia comparar el seu paper com a delegat MUN amb les activitats reals de legislació i debat.

Aquest viatge ha suposat un gran enriquiment tant intel·lectual com cultural per als alumnes, tot i que en ocasions protestessin per un calendari tan ajustat i complet. Tots ells van coincidir que aquest primer viatge havia estat tot un èxit, i van recomanar encaridament viure aquesta experiència als estudiants de l’Associació de l’any vinent.

Els alumnes participants van ser Alejandro, Sven i Nic (Y13), i Alexander, Marina i Oliver (i 12).

Sobre MUN and l’Associació MUN del BSB

Model United Nations és una simulació autèntica de l’Assemblea General de l’ONU, el Consell de Seguretat de l’ONU, o altres organismes multilaterals, que introdueix els estudiants en el món de la diplomàcia, la negociació i la presa de decisions.

En la conferència internacional Model United Nations que es va celebrar el passat mes de novembre a Barcelona, The British School of Barcelona va participar amb 17 alumnes (també coneguts com a “delegats”) de la nostra Associació MUN.

En MUN, els estudiants es posen a la pell dels ambaixadors dels països membres de l’ONU, des de l’Argentina fins a Zimbabwe, per tal de debatre temes d’actualitat inclosos en l’extensa agenda de l’organització. Han de preparar projectes de resolució, estratègies, negociar amb simpatitzants i adversaris, resoldre conflictes, i familiaritzar-se amb el reglament intern de l’ONU, tot adreçat a l’interès comú de trobar solució als problemes que afecten el món.