Year 5 visita el Gaudí Centre Reus

Actualment els nostres alumnes de Year 5 estan estudiant Antoni Gaudí, el reconegut arquitecte de fama mundial, com a part de la seva unitat d’Art sobre el color. Al llarg de tot el trimestre han estat aprenent sobre el color i les múltiples possibilitats per crear resultats artístics molt variats en funció dels diferents artistes. La visita a Reus, la ciutat natal del geni català, i al centre que li ret homenatge suposa un pas endavant en el seu programa d’estudis, en poder començar a dissenyar mosaics a classe inspirats en les obres de Gaudí i la natura, alhora que es vincula amb el tema “Un món meravellós” de l’assignatura de Geografia.

El viatge va consistir en una visita guiada al patrimoni històric i monumental de Reus, i una visita didàctica al Gaudí Centre. En primer lloc, els alumnes van passejar per la ciutat, que encara conserva la memòria d’aquells llocs que el jove arquitecte va freqüentar durant els setze anys que hi va viure abans d’anar a Barcelona. També van visitar alguns dels edificis més emblemàtics, com ara l’església prioral gòtica de Sant Pere, on va ser batejat, i van tenir l’oportunitat de pujar a la torre del campanar, cosa que els va fascinar.

A continuació, van fer un recorregut pel Gaudí Centre, on van poder aprendre sobre els primers anys de Gaudí i ¡sobre la seva arquitectura visionària. Aquí els estudiants van poder experimentar, veure i tocar el peculiar univers de Gaudí amb els cinc sentits, un viatge suggerent que els va apropar a la figura i l’obra del geni, i al Modernisme català.

Ms Ridley, una de les professores de Year 5, confia plenament en l’efecte pedagògic d’aquest tipus de visites, ja que ajuden a complementar i reforçar el programa acadèmic, alhora que constitueixen un sistema idoni per animar els estudiants a divertir-se mentre estan aprenent. Va explicar: “Vam fer aquesta sortida l’any passat i sens dubte tenim intenció de tornar-hi l’any vinent. Els nens realment gaudeixen amb els elements interactius del centre i els encanta poder tocar les escultures.”