Noves formes d’aprendre sobre la vida marina

Aquest trimestre en Reception els nostres alumnes estan investigant la vida sota el mar. Han estat aprenent sobre els hàbitats de les criatures marines, els peixos d’aigua freda i d’aigua dolça, i el que els agrada menjar. Per reforçar i consolidar el seu aprenentatge sobre aquesta temàtica la setmana passada van visitar L’Aquàrium de Barcelona, una excursió amb què havien estat somiant “ja que estaven entusiasmats amb els taurons”, va comentar Ms Jackson, una de les seves professores.

La sortida va consistir en una obra de teatre de llum negra titulada “Viatge al país de Marmarà”, que narra la història de Mariel, una nena que ha perdut el seu peix imaginari, en Marmarà, i el va a buscar per tots els mars del món. En aquest viatge, viurà aventures sensacionals i descobrirà com es viu al fons del mar. Amb la participació en aquesta activitat, els nens van poder observar els éssers vius en un entorn imaginari, identificar-ne les característiques i aprendre com s’adapten al medi. Va ser sens dubte un escenari magnífic per sensibilitzar els alumnes de la importància de respectar la natura i la necessitat de conservar el medi marí.

A l’obra li va seguir una visita guiada per l’Aquàrium, on els nens es van submergir en el fascinant món submarí. Aquí van poder observar, aprendre i comprendre el fons del mar, tot recorrent els aquaris mediterranis i tropicals, i el gran Oceanari. Els educadors que els van acompanyar els van parlar sobre el medi marí i els animals que l’habiten a través de preguntes, explicacions i observacions, cosa que va despertarí la curiositat dels nens. Va ser una gran oportunitat perquè poguessin veure en la vida real les criatures del mar sobre les que han estat aprenent.

“Tots els nens gaudeixen amb aquesta excursió”, Ms Jackson va continuar. “Després de la sortida comentem les seves experiències a l’aquari i quines són la criatures marines que més els ha agradat veure a la majoria. També actua com a estímul per fomentar l’escriptura. Realment funciona tan bé des d’un punt de vista pedagògic que cada any organitzem aquest mateix viatge.”