El BSB en el II Torneig Expro Internacional de Futbol

El BSB va participar la setmana passada en la competició Expro anual de futbol entre escoles del grup Cognita de tot el món. Enguany va tenir lloc a Londres amb la presència de deu escoles, dues d’Espanya, dues de Xile i 6 d’Anglaterra. El BSB va assistir-hi amb 11 estudiants, 3 alumnes de Year 9 i 8 de Year 8, acompanyats pels seus professors d’Educació Física, Ms Manley i Mr Jansà.

L’equip del BSB va viatjar a Londres el dimarts, 21 d’abril, preparat per gaudir del complet programa d’excursions i activitats orientades al futbol que Expro havia organitzat per a ells.

En arribar van ser traslladats directament a l’Estadi MK, seu del club de futbol Milton Keynes Dons actualment a la Football League One. Aquí el nostre equip va fer una visita a les instal·lacions, on van tenir l’oportunitat de conèixer alguns dels jugadors al vestidor abans del seu partit de la tarda (els Dons van guanyar 3-0 en un emocionant partit). Aquesta va ser una gran ocasió perquè els alumnes poguessin conèixer de primera mà el futbol anglès i els seus aficionats, així com unir-se en els càntics al llarg del partit.

Dimecres van fer una gira per Londres, visitant alguns dels principals atractius de la gran ciutat, com el Palau de Buckingham, el London Eye, l’Abadia de Westminster, la Torre de Londres, Tower Bridge, Trafalgar Square i St. James Park. De tornada a l’autobús, es van dirigir a l’estadi de Wembley, on van poder visitar els vestidors, el túnel, seure a les banquetes i fins i tot veure i fotografiar la famosa FA Cup, i per descomptat, visitar la botiga del club.

El tercer dia de viatge va començar el campionat. Va suposar un lleu xoc cultural per als nostres alumnes en haver-se d’enfrontar a alguns oponents molt físics. L’equip del BSB va jugar 4 partits de trenta minuts, tot mostrant una bona tècnica de futbol, malgrat concedir alguns gols desafortunats en contra de la dinàmica del joc. Van acabar el primer dia amb un empat i tres derrotes. Un cop enllestits els partits del dia, tots els equips es van traslladar a l’estadi del Northampton Town FC per fer una visita guiada i passar de nou per la botiga del club. Més tard, van tornar a la seu del campionat per entrenar i participar en diverses activitats esportives relacionades amb el futbol, com ara tirs lliures, tandes de penals, futbol caminant o futbol cranc, entre d’altres.

El quart dia el format del torneig va variar lleugerament, en reagrupar l’equip per a la Copa de Consolació. En aquesta nova competició, l’equip va resultar invicte, i va aconseguir 5 empats. Els alumnes van jugar realment bé i van demostrar un gran esperit d’equip i de cohesió. A continuació va tenir lloc la cerimònia de lliurament de premis, durant la qual tots els equips van rebre les seves medalles. Per últim, la majoria dels equips van tornar a l’hotel on se’ls va oferir un sopar de gala.

El dissabte al matí l’equip del BSB va tornar a Espanya.

Ms Manley va comentar: “En general ha estat una gran experiència. Ha resultat molt enriquidor per als alumnes, ja que han tingut l’oportunitat de conèixer i socialitzar amb altres nens de tot el món, així com experimentar de prop la cultura anglesa. Tots hem passat una gran setmana!”

Per a més informació sobre el torneig, consulteu el següent enllaç:

http://www.cognitaexpro.com/es/the-ii-expro-international-football-tournament-ends.html