Classes de seguretat viària per a Year 6 al Parc Infantil de Trànsit

Els nostres alumnes de Year 6 van participar la setmana passada en una iniciativa d’educació per a la mobilitat segura en bicicleta al Parc Infantil de Trànsit de la policia local de Castelldefels. Se’ls van mostrar molts aspectes relacionats amb les normes de trànsit i les normatives de seguretat per als ciclistes, així com l’equipament bàsic necessari per moure’s amb bicicleta.

Primer van aprendre a interpretar els senyals de trànsit i com han de circular per les vies públiques per fer-los conscients de la importància i, sobretot, de la seva seguretat. Els policies els van explicar tots els detalls dels senyals de trànsit (tipus, formes, colors i significats) i els en van repartir alguns, perquè ells mateixos els disposessin en els llocs adequats al llarg del circuit de proves.

A continuació, els van informar sobre qüestions de seguretat, com ara el material obligatori o recomanat per anar amb bicicleta, la importància de verificar la bicicleta abans d’usar-la i com fer-ho, i també com actuar en cas d’accident.

Després, en parelles, van practicar al circuit i es van avaluar els uns als altres d’acord amb les normes acordades.

Al final de l’activitat, tots els estudiants van rebre un braçalet reflectant, de gran utilitat per a circular o caminar de nit o amb poca llum.

Mr Taylor, professor de Year 6, va comentar: “Va ser un matí molt entretingut i després de diverses pràctiques i explicacions tots els nens van aconseguir superar l’examen final.”