El grup d’Història de Year 10 coneix a Patrick Cockburn

Dimarts, 5 de maig, Mr Petrie i el grup d’Història de Year 10 van assistir a La Pedrera a una conferència realment interessant impartida pel reconegut periodista Patrick Cockburn sobre l’emergència d’ISIS a l’Orient Mitjà. Com a periodista expert en aquesta zona i col·laborador en diverses publicacions, la més recent The Independent, des de 1979, Mr Cockburn va explicar amb gran autoritat i de forma objectiva els perills de ser un corresponsal de guerra i el sorgiment d’ISIS com a força arran dels canvis de règim a l’Iraq i Líbia.

La conferència de Patrick Cockburn sobre “La guerra i l’Estat islàmic” formava part del cicle “Idees i el món” organitzat conjuntament per la Fundació Catalunya-la Pedrera i el CCCB amb l’objectiu d’apropar l’experiència i la veu de pensadors destacats tant als adults com als joves. La conferència de dimarts estava especialment dedicada a grups d’estudiants de Secundària des de Year 10 fins al segon any de Sixth Form, amb la intenció de qüestionar supòsits, negar-se a acceptar el món tal com és, i reivindicar la reflexió, ja sigui filosòfica, científica, literària o artística, com a l’eina principal per entendre i donar forma a la realitat que ens envolta.

En finalitzar la xerrada, el públic assistent va tenir l’oportunitat de formular preguntes al ponent durant més una hora, cosa que va permetre als estudiants del BSB ampliar i millorar la seva comprensió de tot el que està passant en aquesta regió del món, i per què.

El nostre agraïment a Lluís Farrés, pare del BSB, per convidar els nostres alumnes a aquest esdeveniment.

Sobre Patrick Cockburn

Patrick Cockburn és un periodista irlandès que ha estat corresponsal a l’Orient Mitjà des de 1979 per al Financial Times i, en l’actualitat, The Independent. Ha escrit diversos llibres sobre la història recent de l’Iraq, així com un llibre de memòries, The Broken Boy, i, amb el seu fill, un llibre sobre l’esquizofrènia, Henry ‘s Demons, que va ser nominat per a un Costa Award.

És l’autor de The Jihadis Return: Isis and the New Sunni Uprising, el seu últim llibre, on analitza el desenvolupament d’una de les majors desastres en política exterior d’Occident i el sorgiment dels nous gihadistes.

Va guanyar el Martha Gellhorn Prize el 2005, el James Cameron Prize el 2006, i l’Orwell Prize for Journalism el 2009. També va ser premiat com a comentarista estranger de l’any en els Editorial Intelligence Comment Awards del 2013.