El BSB assisteix de nou a la Conferència MUN

Entre els dies 26 i 28 de novembre els nostres alumnes de Sixth Form van assistir a les conferències Model United Nations que van tenir lloc a Barcelona i Itàlia.

Per tercer any consecutiu, The British School de Barcelona va participar en la conferència MUN de Barcelona amb 11 delegats que van representar a Singapur, Bòsnia i Hercegovina, la República del Congo i Veneçuela en aquesta edició.

Els nostres delegats van ser Rabi, Marina, Ainoa, Darya, Pozen, Anna, Zsigmond, Nicolas, Phillipa, Kong i Anya, i van estar acompanyats per Mr Campbell, Miss Girvan, Mr Crockett i Mrs Dean. Ainoa, Darya i Nicolas van fer els discursos d’obertura tot demostrant un elevadíssim nivel, i tots els delegats van debatre amb estudiants, majoritàriament de Batxillerat. També van asistir-hi cinc dels nostres alumnes periodistes (Anna, Guillem, Carlota, Carlota i Natalia), els qui es van revelar com a excel·lents ambaixadors de la nostra escola.

Segons Mr Campbell “Els alumnes van fer extraordinàries contribucions en qüestions de política i resolucions, i es van mostrar molt interessats en assistir de nou a la conferència al futur. Els estudiants que van participar són un orgull per les seves famílies i per al col·legi i va ser fantàstic veure’ls progressar durant tot l’esdeveniment “.

Paral·lelament, Mr Henderson i Mr Musson van portar a 12 futurs diplomàtics a la Conferència Model United Nations Conference que se celebrava a Cividale Del Friuli, Itàlia, en la que va ser la primera participació del col·legi en una conferència MUN a l’estranger. Aquesta antiga i pintoresca ciutat es va erigir en la seu de la segona edició de CFMUNESCO (abreviatura de Cividale del Friuli Model United Nations UNESCO) amb 23 escoles participants procedents de tot el món per treballar en fins a 5 comitès diferents: UNESCO, Desarmament, Medi ambient, Drets Humans i Consell de Seguretat.

Mr Henderson es mostrava satisfet amb el resultat en Cividale: “Els nostres estudiants es van mostrar simplement excepcionals, fins i tot guanyant premis a la millor delegació i altres premis individuals. Els estudiants van considerar que va ser una experiència realment enriquidora, i ja estan fent pressió als seus professors per poder assistir a les conferències futures”.

Model United Nations és una gran oportunitat per involucrar els joves en temes rellevants d’actualitat i en els desafiaments futurs en un món que està cada vegada més globalitzat i interconnectat. L’esdeveniment permet als estudiants conèixer a milers d’alumnes procedents dels cinc continents, escoltar les seves idees, afrontar problemes des de diferents perspectives i gaudir dels fantàstics esdeveniments socials que es proposen. A The British School de Barcelona creiem que es tracta d’una activitat d’enriquiment excel·lent que contribueix a desenvolupar la confiança dels nostres alumnes, les seves habilitats per debatre i la capacitat de pensar per si mateixos.