El Conjunt de Corda de Southbank International School Visita el BSB

La setmana passada el conjunt de corda de l’escola Southbank International School va visitar el BSB. Es tractava d’una activitat organitzada pel departament de Música del BSB i en la qual van participar deu estudiants d’instruments de corda d’entre Year 4 i Year 11 juntament amb vuit estudiants de Southbank International School, uan escola Cognita de Londres.

Durant tres dies els nostres alumnes de corda -Martina, Àfrica, Hestia, Noa, Izabella, Monami, Carlota, Mirthran, Anna i Flavia- van prendre part en aquesta nova activitat escolar que tenia com a objectiu que els estudiants poguessin treballar conjuntament amb els alumnes d’una altra escola per tal de formar una orquestra major i preparar un concert.

L’agenda dels tres dies va ser molt ajustada. Els nostres alumnes havien estat estudiant les peces musicals amb els seus professors de violí durant diversos mesos. Així que quan els alumnes de Southbank School van estar aquí van aprofitar per practicar junts el dimecres al matí. En total van celebrar cinc concerts (Secundària, KS1, KS2, Nursery i Reception) i els pares van ser convidats a assistir a un dels concerts al Teatre Emma Watson.

Durant el concert els estudiants van interpretar les peces següents:

  • Andante Festivo (Sibelius) – Orquestra de corda
  • Danses Folk de Romania (Bartok) – Orquestra de corda
  • Tema de la banda sonora de James Bond – Orquestra de corda
  • Una selecció de solos de corda interpretats pels estudiants de Southbank International School

Dijous a la tarda els estudiants de Southbank van gaudir d’una visita turística per Barcelona i van conèixer els principals atractius de la ciutat, com ara la Sagrada Família, la Pedrera, la Casa Batlló, Passeig de Gràcia, Plaça Catalunya, les Rambles, entre d’altres.

Aquesta activitat va ser organitzada pel Mr Hebden (Director d’Educació Creativa i Física), Mr Ezquerro (professor de Música de Primària), Mrs Dean (Subdirectora d’Early Years i Primària), Ms Haroni (professora de violí), Ms Llauradó (professora de piano) i tres professors de Southbank International School.

Tots van coincidir que és realment important per als músics el tenir l’ocasió de tocar en un conjunt més ampli i tenir l’oportunitat de conèixer a altres estudiants interessats en la música. Als alumnes els va encantar!

“Ha estat una experiència increïble tant per als estudiants de Southbank International School com per als nostres. Els comentaris per part dels dos grups ha estat molt positiu i estic desitjant començar a planificar una segona part d’aquest projecte, que consistirà en una visita a Londres dels nostres alumnes de corda “, va explicar Mr Hebden.

Des del BSB també ens agradaria agrair a les quatre famílies del BSB que van allotjar els vuit estudiants de Southbank. Una de les famílies amfitriones va comentar “Gràcies per fer-ho possible. Ha estat una gran experiència per a tots nosaltres”.