Year 8 retrocedeix en el temps a Barcino

Dimarts passat els nostres alumnes de Year 8 van passar un gran dia al Museu d’Història de Barcelona, un dels museus més interessants de la ciutat que representa alguns dels espais patrimonials més ben conservats de l’època romana.

48 estudiants van retrocedir en el temps per investigar i aprendre sobre l’estil de vida de Barcino -el nom romà de Barcelona- ara fa uns vint segles.

Es tracta d’una activitat habitual en el pla d’estudis de Ciències Socials. Permet als estudiants conèixer millor l’Antiga Roma i veure en primera persona algunes de les restes de l’antiga colònia romana que encara perviuen a Barcelona avui dia.

Mrs Reyes, Mr Rius i Ms Martínez, membres del departament de Ciències Socials del BSB, van acompanyar els estudiants en una visita guiada per la Barcelona romana, començant a la plaça del Rei, amb parada al Temple d’August i finalitzant al museu MUHBA, on van tenir l’oportunitat d’estudiar la ciutat vella de Barcino en profunditat. Durant la visita de 2 hores de durada els estudiants van haver de respondre qüestions que posaven a prova els seus coneixements i capacitat per raonar.

Segons Ms Martínez, “Els estudiants van gaudir i van trobar molt interessant el fet de poder compartir els seus coneixements amb el guia. També els va encantar veure alguns dels vestigis romans, com les columnes del temple d’August, o analitzar el fragment d’una placa epigràfica que revelava el nom complet de l’antiga ciutat romana de Barcino”. I va afegir: “Va ser un viatge molt agradable i ens va encantar constatar l’entusiasme dels estudiants. Es van mostrar molt proactius a l’hora de respondre les preguntes que se’ls plantejaven i van saber donar respostes molt detallades. Ni tan sols la pluja els va acovardir!”

Sens dubte una visita obligada per a tots els que vulguin aprendre més sobre la història i el patrimoni de la nostra capital!