BSB Year 9 guanya el Concurs de Debats

Dijous, 26 de maig, els nostres alumnes de Year 9 van participar en un concurs de debats contra Kensington School amb la moció “The world is getting better, not worse” (El món està millorant, no empitjorant).

Es tractava d’una activitat pràctica de l’Associació de Debats (Debating Society) del nostre Programa d’Enriquiment Educatiu, coordinada per Ms Lough, professora d’Anglès de Secundària. L’esdeveniment va consistir en un debat entre dos grups de 3 alumnes de Year 9, en el qual el BSB s’erigia com a Oposició (tot argumentant que el món cada vegada està pitjor) en discursos d’entre 2 i 3 minuts. Tots dos equips van tenir una participació exemplar, i el nostre equip representant del BSB (Daniel, James i Frederik) va guanyar.

Aquesta activitat s’inscriu perfectament dins del nostre currículum, ja que afavoreix el desenvolupament de la confiança dels alumnes a l’hora d’haver de parlar en públic i els dóna l’oportunitat de conèixer estudiants amb interessos afins d’altres escoles internacionals de la zona. Les habilitats desenvolupades, com ara el pensament crític i l’elaboració d’arguments, els seran de gran utilitat en les assignatures de IGCSE de Literatura i Història.

Els alumnes van passar un gran dia i van gaudir enormement de l’oportunitat de debatre en un sentit més formal. Els va encantar enfrontar-se al repte de competir i durant el refrigeri posterior van tenir ocasió de xerrar amb alguns estudiants d’altres escoles que comparteixen la seva passió per la lectura.

Ms Lough va comentar: “Em vaig quedar molt impressionada per la qualitat dels arguments esgrimits pels dos equips; va quedar clar que tots els alumnes havien investigat el tema a fons i amb deteniment. El BSB va guanyar la moció gràcies al discurs de tancament que James va saber articular realment bé. Espero que aquesta activitat hagi proporcionat als nostres participants de Year 9 la suficient confiança per prendre part en altres concursos de debat en el futur i desenvolupar encara més la seva habilitat per parlar en públic. Bon treball, equip!”

Mrs Perigo de Kensington School va explicar que li agradaria organitzar un esdeveniment encara més gran entre les escoles britàniques de la zona, la qual cosa suposaria una oportunitat excel·lent per als estudiants del BSB en el futur. Ms Lough es mostrava d’acord: “Seria una bona manera d’establir lligams amb altres escoles de la zona, i també seria una activitat fantàstica per als alumnes de Sixth Form l’any vinent, ja que Kensington School també està considerant organitzar debats entre estudiants de més edat.”

Enhorabona Daniel, James i Frederik!!