Estudiants del BSB actuen al Hellenic Center de Londres

A mitjan novembre quatre estudiants de Música del BSB van participar en un viatge d’intercanvi amb l’orquestra de corda de Southbank International School, escola Cognita situat al centre de Londres. Els alumnes de Southbank ja ens van visitar al BSB el mes de març passat (veg. notícia), de manera que en aquesta ocasió els tornàvem la visita a través d’aquest viatge educatiu organitzat per Mr Hebden (Director d’Aprenentatge – Arts) i Ms Lewis (professora de violí).

Era el nostre primer viatge de Música amb estudiants dels dos campus, Castelldefels i Sitges, i per tant una ocasió excel·lent perquè els alumnes de totes dues escoles s’ajuntessin i compartissin experiències. Anna (violí), Carlota (violí) i Richard (violoncel) del BSB Castelldefels i Sebastian (violí) del BSB Sitges es van allotjar a casa d’una família amfitriona de Southbank i van treballar conjuntament amb l’orquestra de corda de l’escola anglesa per tocar com a grup , un component essencial de l’educació musical.

Durant els quatre dies que va durar el viatge, els nostres estudiants van participar en les classes de Música de l’escola, així com en diversos assajos i concerts. També van tenir oportunitat de conèixer la cultura (i la vida escolar) pròpia del Regne Unit. El programa de concerts va consistir en quatre actuacions a Portland Place (el campus de Secundària de Southbank), un concert “formal” al Hellenic Center a la nit i dos concerts a les escoles de Primària de Southbank, situades a Hampstead i Kensington. Malgrat aquesta agitada agenda musical, els nostres alumnes van poder gaudir d’una excursió guiada amb autobús al voltant de Londres, un esdeveniment social al campus de Kensington amb estudiants de Southbank i un dinar al Pizza Express, que per descomptat els va encantar.

El repertori musical que van tocar conjuntament amb l’orquestra de cordes de Southbank va ser bastant exigent i alhora realment atractiu, ja que va incloure temes de pel·lícules molt conegudes, com ara El Rei Lleó, Tauró, una cançó d’amor de la banda sonora del Padrí i la melodia d’Indiana Jones. El públic britànic també va gaudir del “solo scherzo” per a violoncel interpretat per Richard i d’alguns dels “solos” d’altres estudiants de Southbank.

“Va ser una experiència molt divertida i gratificant per als alumnes. Tant els estudiants del BSB Castelldefels com del BSB Sitges van interpretar molt bé les peces de l’orquestra i va ser un gran atreviment per part de Richard el fet de presentar-se voluntari per tocar el “solo” de violoncel. Les classes instrumentals que impartim a l’escola i els vincles amb altres escoles del grup Cognita fan possible aquest tipus de viatges. Dono les gràcies a la família amfitriona de Londres que va permetre els nostres estudiants d’allotjar-se amb ells. i també m’agradaria estendre el meu agraïment a Nicole Lewis, la nostra professora de violí, i a tot el personal i estudiants de Southbank International School. Espero amb entusiasme la seva segona visita al BSB el proper mes de març”, va comentar Mr Hebden.