Pensant en els Altres per Nadal

Convertint desitjos en realitat

L’Associació de Recaptació de Fons de Primària del BSB Castelldefels ha treballat dur aquest trimestre en la campanya Make-a-Wish, impulsada per la Fundació Make-A-Wish Espanya. L’equip, format per estudiants de Year 5 i 6, han dedicat les tardes dels dilluns durant les últimes sis setmanes a preparar aquesta activitat amb l’objectiu d’ajudar a Lian, un nen de tres anys de Barcelona que té una malaltia neurològica, perquè pugui complir el seu somni d’anar a Disneyland París amb la seva família.

Claudia, Jasmine, Sally, Rayan, Adriana, Gal·la, Paula, Carla, George, Dante, Dario, Oriol, Lola, Amelle, Hugo i Núria (de Year 5) and Safia, Izzy, Claudia, Ellcey, Carla, Ona , Nardin, Annabelle, Katerina, Marti, Tessa, Valeria i Nicola (de Year 6) van preparar una assemblea per explicar els objectius d’aquesta activitat als seus companys i el 28 de novembre es van dedicar a vendre Wish Stars (Estrelles-Desig) a pares i membres del personal de l’escola per donar suport a la causa.

Mrs Roa, coordinadora de l’Associació, va explicar: “Va ser una experiència meravellosa, els nens es van esforçar per ajudar a fer realitat un desig. Estaven molt contents de participar i els va semblar una manera fantàstica d’ajudar algú. L’equip de l’Associació, els nens, Ms Gómez, Ms Alfonso i jo, volem donar les gràcies a tots els que ens van ajudar, al personal i als pares”.

Els alumnes van recaptar 615 euros.

 

Jerseis de Nadal que ajuden a infants

No us podeu ni imaginar com de festius lluïen els dos campuses del BSB el divendres, 16 de desembre! Tots els alumnes i professors es van vestir amb jerseis nadalencs en senyal de suport a la campanya de Save the Children per ajudar a canviar la vida de molts nens.

El Dia del Jersei de Nadal del BSB va ser una ocasió especial perquè els alumnes de Castelldefels i Sitges donessin 1 euro a canvi de lluir els seus jerseis vistosos, alguns dels quals van ser dissenyats pels mateixos nens sobre jerseis normals per així poder-hi participar.

“Aquesta activitat està relacionada amb els valors de la nostra escola ja que s’anima els alumnes a empatitzar i implicar-se amb la finalitat de recaptar fons per a nens que són menys afortunats que ells”, va explicar Mrs Oxberry, directora d’Early Years i Primària del BSB Castelldefels. “És nova d’enguany. Normalment organitzem la cursa solidària per Save the Children a la tardor, però com no s’ha pogut celebrar aquest curs, vam decidir dur a terme aquesta altra acció, ja que som col·laboradors de Save the Children.”

El dilluns següent, el Consell Escolar de Secundària de Castelldefels es va unir a la iniciativa amb un Dia Sense Uniforme. Les donacions d’un euro es van sumar a la recaptació dels Jerseis de Nadal.

En total, els estudiants van aconseguir recollir 745,15 euros per Save the Children.

 

Celebracions per recaptar fons a Sitges

El dilluns 12 de desembre el BSB Sitges va celebrar l’Amic Invisible. Els alumnes podien comprar i embolicar un regal secret de Santa Claus per portar-lo a casa i regalar-lo a un membre de la família per una donació de 2 euros.

La setmana següent, just abans de Nadal, l’escola va organitzar una Fira Festiva, una celebració important a la qual pares, familiars i amics estaven convidats a assistir per tal de passar una estona agradable. Hi havia parades, nadales, refrescos, jocs… Fins i tot Santa Claus i els seus elfs ens van voler visitar per recollir les cartes de Nadal dels nens!

Els pares estaven molt contents de veure els seus fills tan involucrats en ajudar a altres nens necessitats. Va ser una trobada realment inspiradora amb tot el personal, nens i pares treballant junts per una causa important, tot reflectint un veritable sentit de comunitat.

Els dos esdeveniments ens van ajudar a recaptar 864,85 euros per a una organització benèfica local.

 

Ajudar els altres de forma no-econòmica

Organitzat per Year 8 amb la coordinació d’alguns estudiants de Year 10, el BSB Castelldefels va dur a terme un Recapte d’Aliments a l’escola el dilluns, 19 de desembre. Els pares i els membres del personal van contribuir amb aliments que La Taula del Tercer Sector distribuirà posteriorment a famílies necessitades. A causa de la situació social i econòmica de moltes persones enguany, els estudiants van sol·licitar que només s’aportessin aliments que no calgués cuinar ja que moltes famílies no tenen electricitat.

 

Des del BSB volem agrair a tots els que van contribuir amb diners, menjar, temps, esforç i suport. La vostra ajuda marcarà la diferència en la vida de moltes persones. Gràcies!

Bon Nadal a tots!