El viatge anhelat! Year 4 a l’Institut Paleontològic

Dimarts passat, 16 de febrer, els nostres alumnes de Year 4 es van desplaçar a l’Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont de Sabadell. Hi van anar acompanyats per Mr Antcliffe, Mrs Davies i Ms O’Connor, els professors de Year 4, i sis pares que no van voler perdre’s l’experiència de veure la sorpresa dels seus fills davant dels espècimens de dinosaure més espectaculars i impressionants de tots els temps.

La visita va durar força, aproximadament unes 4 hores, el temps suficient per recórrer el museu, assistir a una xerrada sobre els paleontòlegs i la seva tasca, i visitar un laboratori de paleontologia. Els estudiants també van tenir l’oportunitat de tocar alguns fòssils (cosa que els va encantar) i de dibuixar dinosaures en forma de cartes d’una baralla al parc del costat. Després de tantes activitats emocionants, els alumnes, pares i professors van fer un pícnic a l’aire lliure.

Aquesta activitat combinava les assignatures d’Història i Ciències,tot encaixant perfectament amb el tema del pla d’estudis d’aquest trimestre: Buscant Dinosaures! Els alumnes han estat estudiant els diferents períodes de temps i tipologia dels dinosaures. També han examinat fòssils i proves que poguessin evidenciar la seva existència, a més d’analitzar els esquelets i la dentadura dels dinosaures, i de vincular tot això a l’hàbitat i cadena alimentària. Per això és fàcil imaginar com d’emocionats estaven els nens en veure rèpliques d’un Titanosaurus a mida completa i l’imponent esquelet d’un Triceratops al museu. El que més els va agradar van ser els fòssils i provar a endevinar a quina part del cos podien pertànyer. No és d’estranyar que ara molts d’ells vulguin ser paleontòlegs quan siguin grans!

Aquesta és la segona vegada que l’escola organitza aquest viatge i si tenim en compte els comentaris dels professors, és molt probable que no sigui l’última:

“Va ser fantàstic veure els nens manipular els fòssils i utilitzar els coneixements que han après a classe per esbrinar el que representaven”, va comentar Mr Antcliffe.

“Va ser fascinant poder conèixer un paleontòleg en persona, especialment veure els motlles i conèixer com han arribat els fòssils des de les excavacions fins al laboratori”, va destacar Mrs O’Connor.

“Ha estat una experiència realment interactiva! Els nens s’han submergit literalment en el món dels dinosaures i el tema els ha encantat”, va observar Ms Davies.

Sobre l’Institut Paleontològic

L’Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont (ICP) és una fundació privada creada el novembre de 2006, tot prenent el relleu a l’Institut de Paleontologia Miquel Crusafont, que va ser fundat l’any 1969.P er tant, el nou Institut és el resultat d’unir experiència i tradició amb un entusiasme i empenta renovats.

Com a centre de referència de recerca, conservació i difusió de la paleontologia de vertebrats i humana a Catalunya, l’ICP té la voluntat d’impulsar i de promoure la recerca al més alt nivell internacional, la conservació del patrimoni paleontològic i permetre la transferència eficient de coneixement i d’aplicacions a la societat en general.