“Com va anar Carnaval?” Ens ho expliquen els nostres directors

Carnaval és frenesí i diversió, perruques i màscares, disfresses i maquillatge, carrosses i desfilades, balls de màscares. Però Carnaval és molt més que una sèrie de celebracions. És una explosió d’imaginació i creativitat, i un veritable espectacle de música i dansa.

Enguany hem preguntat als directors de l’escola com han viscut el nostre darrer Carnestoltes… I això és el que ens han dit!

 

Nick Lewis, Subdirector de Secundària, BSB Sitges

“Carnaval és una tradició a Sitges de tota la vida. Cada any les carrosses visiten les escoles de Sitges amb les seve rues ballant i animant professors i alumnes en les festes i actes del poble. Carnaval és un dels principals esdeveniments del calendari de Sitges, una oportunitat per celebrar conjuntament la diversitat, desafiar la norma, i riure i ballar junts.

El divendres, 24 de febrer, més de 80 ballarins van venir al BSB Sitges en vestits molt elaborats. Van desfilar per l’escola tot ballant i tocant música per gaudi de tots els presents. Malauradament, el temps no acompanyava i per culpa de la pluja no vam poder celebrar l’esdeveniment a l’exterior com estava inicialment previst. Així doncs, els alumnes de Secundària es van alinear en els passadissos i la rua va desfilar entre ells. Juntament amb la increïble banda de samba del BSB Castelldefels que també ens va venir a visitar, els ballarins ens van oferir un matí memorable. Moltes gràcies a tots els participants i als organitzadors del Carnaval. Molts pares van venir disfressats aquell matí a deixar els seus fills a l’escola i ens consta que al llarg de tot el cap de setmana van tenir lloc moltes més celebracions per a la comunitat local i per als molts visitants d’altres parts d’Espanya i de l’estranger que van venir a Sitges per a l’ocasió.”

 

James Petrie, Subdirector de Secundària i Batxillerat, BSB Castelldefels

“De nou els alumnes de Secundària del BSB Castelldefels van fer gala d’un extraordinari enginy en les originals disfresses que van presentar per al Carnaval 2017. Al matí vaig rebre els alumnes disfressats d’una infinitat d’idees, des d’un complet equip de Fórmula 1 amb cotxe inclòs, a alumnes representant boles de neu de vidre d’arreu del món, i fins i tot porcions de pizza. El que més va impactar va ser la desfilada que tradicionalment fem al gimnàs en la qual tots els alumnes que han vingut disfressats a l’escola poden exhibir el seu esforç per a delit de tot Secundària i amb la possibilitat de rebre un premi per la millor disfressa. El mal temps no va fer decaure els ànims en el que podem dir que va ser un altre fantàstic dia de Carnaval!”

 

Anne Marie Murphy, Coordinadora de Key Stage 1, BSB Sitges

“A la nostar escola tant els pares com els alumnes esperen amb entusiasme les celebracions de Carnaval. Sitges és una localitat famosa arreu del món pel seu carnaval i els nostres alumnes es beneficien de poder formar part d’una gran comunitat ja que el Rei de Carnestoltes ens ve a visitar de manera molt especial com a colofó als actes que hi organitzem. La setmana de Carnaval està plena de divertides celebracions i d’instruccions molt interessants. Així, el Rei ens envia aquesta setmana els seus desitjos per a cada dia, com ara portar perruca, o alguna cosa de color verd o alguna cosa que ens vingui molt gran. Va ser molt divertit i els nens s’ho van passar d’allò més bé. La temàtica d’enguany per a la disfressa de Primària va ser “La Música al llarg de les Dècades”. Hauríeu d’haver vist els nens! Cada curs havia de representar una dècada musical, i així vam tenir alumnes de Year 1 vestits dels anys 50 mentre que els de Year 6 anaven de cantants contemporanis. Els més divertit va ser probar d’endevinar qui era qui. Els nens més petits de Nursery i Reception van escollir la seva música favorita del tema que estan estudiant a classe actualment – “Sota el Mar”. Es van disfressar com a’criatures del mar i de sirenes, i van ballar al so de la música de “La Sireneta”.

 

Judy Dean, Subdirectora de Early Years y Primaria, BSB Castelldefels

“Tot i la pluja, els nens d’Early Years i Primària van passar un fantàstic dia de Carnestoltes basat en el tema “El Món Natural”. La setmana va començar amb tots nosaltres portant un barret i va culminar amb les disfresses de Carnaval més enginyoses que hàgim vist. Des de bancs de meduses a arbres, tot passant per aranyes, ocells dels plomatges més vistosos i fins i tot núvols amenaçadors de pluja que semblaven realment autèntics. Tot un espectacle d’originalitat. Vam gaudir amb les dues desfilades que van tenir lloc al gimnàs, així com amb els balls. Després va continuar la diversió a les aules on hi va haver moltes oportunitats per fer activitats didàctiques basades en el tema de Carnaval. Vam gaudir d’un dia de Carnaval fantàstic!”