El BSB Desenvolupa el Currículum a les Pistes Nevades dels Pirineus

 

El mes passat els estudiants dels campus de BSB Sitges i BSB Castelldefels van gaudir d’una meravellosa experiència a la neu amb els seus companys i professors. Es tracta d’un viatge anual per a aquells alumnes de Year 5 a Year 10 que vulguin passar tres dies a la Cerdanya per millorar la seva tècnica d’esquí o snowboard i desenvolupar les seves habilitats personals i socials.

 

Els estudiants del BSB Sitges van viatjar al nord del 20 al 22 de febrer amb Mr Winder, Mr Lewis, Ms Allen i Ms McMullen. Mr Winder, Coordinador d’KS4 al BSB Sitges, ofereix un resum detallat d’aquesta extraordinària experiència per als nens:

“Eren la 6:15 d’un matí fred i encara fosca. 28 alumnes del BSB Sitges es disposaven a iniciar el viatge a la neu que cada any organitza l’escola.

Les dues hores de viatge fins a Puigcerdà ens van oferir una excel·lent oportunitat perquè els alumnes poguessin veure en primera persona els impressionants paisatges de Catalunya, tot i que malauradament alguns encara estaven mig adormits.

En arribar, ens vam canviar ràpidament, ens vam posar la roba d’esquí i ens vam dirigir a Les Angles on ens esperaven els monitors de l’escola d’esquí Llívia. Vam pujar a l’estació amb el telefèric, una experiència molt emocionant per als principiants a la neu, que es van sentir alleujats quan van veure que la pendent era suau, que feia sol i que podrien aprendre fàcilment. (Alguns dels professors s’hi van sentir encara més alleujats!). Els esquiadors de més nivell van poder esquiar lliurement i gaudir d’unes pistes en condicions immillorables.

Després d’aquest primer i llarg dia a Les Angles tots els alumnes van agrair la possibilitat de parar per dinar i descansar al Campus Cerdanya, on ens allotjàvem en aquest viatge.

Dimarts ens vam traslladar a La Masella i es va fer evident que una bona nit de son i un primer dia de pràctica van marcar la diferència en l’habilitat de tots els grups. Els principiants en snowboard van fer-hi un gran progrés i al final del dia ja havien baixat les primeres pistes i començat a explorar d’altres noves. Els esquiadors també van mostrar millor forma física i els dos grups es van aventurar amb noves pistes en perfectes condicions sota un cel radiant.

Dimarts a la tarda vam aprofitar per relaxar-nos, veure una pel·lícula i jugar jocs d’ordinador a la sala comuna, mentre Mr Lewis acompanyava els més grans a Puigcerdà.

Dimecres va ser un dia molt complet! No només havíem de preparar-nos per a la sessió d’esquí/snowboard, sinó que a més havíem de deixar lliures les habitacions i preparar la roba de recanvi per al viatge de tornada a Sitges. Els alumnes ho van saber gestionar amb molta eficàcia i amb gran entusiasme i a les 10 del matí ja estàvem de nou a les pistes de La Masella. Un altre fantàstic matí d’esquí i snowboard a la muntanya per a tots els grups. (Vaig arribar fins i tot a veure a alguns dels principiants d’snowboard a dalt d’una de les pistes més llargues!).

De sobte tot es va acabar. Tornada a les aules en 18 hores! Encara cansats, però feliços i somiant amb el dia d’ahir (però que no s’assabentin els profes!)”

 

Els estudiants del BSB Castelldefels també van viatjar als Pirineus del 22 al 24 de febrer amb Mrs Hughes, Mr Bower, Miss Wood i Mr Taylor. Mr Taylor, professor de Year 6, ens va explicar la seva experiència:

“Els 38 alumnes del BSB Castelldefels van rebre classes d’esquí durant els 3 dies, cada un d’acord amb el seu nivell. Teníem nens de tots els nivells, des de principiants a l’anomenat “nivell club”, que van tenir l’oportunitat d’aprendre noves tècniques i habilitats d’un grup de monitors experts i entusiastes. A més d’esquiar, vam aprofitar per visitar Puigcerdà, mirar botigues, anar al parc i patinar sobre gel. A la nit vam jugar a un concurs de preguntes i respostes en què els professors es van assegurar de posar preguntes relacionades amb els temes de classe des de Year 5 fins a Year 10. Els nens participaven en grup segons la “House” a la qual pertany cadascun i havien de treballar en equip si volien aconseguir guanyar.

La finalitat del viatge era sens dubte l’activitat esportiva i que els nens aprenguessin a grups reduïts en base al seu nivell d’habilitat. A cada sessió els professors parlaven amb els monitors i amb els nens per assegurar-se que existia un equilibri adequat entre l’ajuda i l’oportunitat d’anar una mica més enllà per a tots els nens i en tots els grups.

Aquest viatge és una activitat més del nostre Programa d’Enriquiment Educatiu ja que ofereix l’oportunitat que els nostres alumnes practiquin un esport que no podem oferir a l’escola. La idea d’introduir el tema de les “Houses” i d’albergar un bon nombre de classes de diferents edats també contribueix de forma positiva des del punt de vista de les relacions socials.

Els nens s’ho van passar genial. Molts d’ells ja estaven dient que volien tornar l’any vinent. Tots i cadascun d’ells va tornar amb millor tècnica, ja fos el que esquiava per primer cop com el que ho fa cada hivern. Personalment, em va encantar poder veure’ls millorar. Els nens van notar que cada dia ho feien millor i alguns fins i tot es van atrevir a fer classes als professors.”

Miss Wood, professora de Year 6, també va comentar “Va ser fantàstic veure els nens des de Year 5 fins Year 10 treballar junts i ajudar-se els uns als altres a millorar la seva tècnica d’esquí. Crec que van gaudir de cada moment del viatge, des de l’allotjament fins als monitors. Va ser un viatge molt divertit i profitós per a tots els que hi vam participar!”