Southbank International School London Visita l’Orquestra de Corda del BSB

Southbank International School London Visita l’Orquestra de Corda del BSB

La setmana passada l’orquestra de corda de Southbank International School London va venir al BSB en un viatge d’intercanvi de quatre dies. Un grup d’estudiants de música des de Year 3 fins a Year 12, dels campus de BSB Sitges i de BSB Castelldefels, van tenir l’oportunitat de compartir i aprendre junts i d’oferir una sèrie de concerts.

La relació amb l’Orquestra de Corda de Southbank School no és nova. Aquesta era la seva segona visita a la nostra escola i nosaltres també els vam visitar el mes de novembre passat. Com a part del Grup Cognita, aquest tipus d’intercanvis ens permeten estrènyer llaços entre escoles internacionals, oferir als nostres alumnes l’oportunitat de fer concerts i d’assistir-hi (d’acord amb els requisits del currículum nacional de Música) i contribuir al desenvolupament social i moral dels alumnes que participen en aquest tipus de programes d’intercanvi. A més, aquesta va ser una gran oportunitat per ampliar el treball que l’orquestra de corda de l’escola ha estat duent a terme tots els divendres com a activitat extraescolar.

El Director d’Arts, Mr Hebden, va explicar que els estudiants de totes dues escoles havien estat practicant les peces des de principis de curs per separat. Així que aquesta era la seva oportunitat de posar el seu treball en comú. En total van oferir 7 concerts (4 al BSB Castelldefels, 2 al BSB Sitges i una actuació oberta al públic a El Retiro, una famosa associació de Sitges que data del segle dinou, la qual cosa també ens va permetre apropar la nostra música a la comunitat local). Els estudiants de Southbank també van gaudir d’un passeig per Sitges, una excursió a la platja, i una visita de Barcelona, entre d’altres activitats.

Mr Hebden va comentar, “De nou els alumnes del BSB i de Southbank van poder gaudir d’una gran varietat d’actes. Els alumnes que van participar es van esforçar moltíssim i em sento molt orgullós de la seva feina. Tant els alumnes del BSB Castelldefels com els del BSB Sitges es van beneficiar dels concerts i de veure actuacions en viu de moltíssima qualitat, la qual cosa forma part del nostre currículum de música. El fet de formar part del Grup Cognita ens dóna l’oportunitat de col·laborar amb altres escoles i que els alumnes puguin compartir experiències d’aquest tipus. Als nens els va encantar. Ja estan desitjant que arribi desembre per tornar-los la visita.”

Bona feina Richard, Izabella Johanna, Noa, Maria (Year 7), Mithran, Carlota, Monami (Year 9), Anna (Year 10), Flavia (Year 12), Maria, Àfrica, Sara, Hestia (Primària), Sebastian i Daniiel (BSB Sitges)!

I gràcies a Mr Hebden, Mr Martínez (professor de Música de Primària), Ms Lewis (professora de violí) del BSB i a l’equip de Southbank per fer possible aquest tipus d’experiències d’aprenentatge per als nostres alumnes.

Podeu veure un vídeo del Concert de Corda de Música de Cinema ofert a El Retiro el dimarts, 14 de març aquí.