Els “Barbarians” del BSB Competeixen en el Primer Torneig Internacional de Rugbi HMC

“El dimecres, 29 de març, nou alumnes de Year 10 es va aplegar a la T1 de l’aeroport de Barcelona per volar camí del primer torneig internacional de Rugbi organitzat per HMC a Lisboa, Portugal.

Abans del torneig, els jugadors havien participat en un programa d’entrenament de 16 setmanes que es duia a terme tots els dimecres com a activitat extraescolar. Tres d’ells juguen a rugbi amb el RCSitges, però els altres sis no tenien cap experiència anterior en rugbi a nivell de competició més enllà de les sessions de “touch rugby” de les competicions esportives entre “Houses” del BSB. Algú podria pensar que el BSB hi participava per omplir el campionat, però la veritat és que sota la coordinació i l’assessorament dels entrenadors, Mr Cross i Mr Ball, els jugadors se sentien prou segurs de les seves possibilitats.

Així doncs, arribat el primer dia del torneig, el BSB es va enfrontar als gegants de The British School in The Netherlands (BSN) i a l’equip de més de trenta jugadors de l’escola amfitriona, St. Julian’s School. Això no va afectar pas al nou equip de “Barbarians” del BSB, el qual, amb nou jugadors rotant en cada partit, van acabar el primer dia amb 3 victòries i una derrota, tot classificant-se en segon lloc per a la final.

El primer dia havia fet efecte en els nois, però el cansament no els va semblar afectar en el primer partit, on van fer gala d’una gran defensa per contrarestar els atacs dels BSN “Black” a la primera meitat, tot anotant tres assajos a la segona part. No obstant, això significava que en el següent partit s’havien de enfrontar al primer classificat, St. Julian’s ‘A’. Els aguerrits “Barbarians” van continuar lluitant, tot dominant el partit en l’àrea contrària, i fins i tot fent un assalt final a la línia d’assaig de l’equip amfitrió, que va resultar en 3 penalitzacions consecutives i l’àrbitre xiulant el final del partit (sense jugar fins al final) amb un empat 12-12. A partir d’aquest moment el torneig va prendre un gir que no va anar a favor dels nostres alumnes.

El doble partit d’eliminatòria el van jugar BSB i BSN. Només la intensitat d’un equip de 26 jugadors es va interposar en el camí dels nostres nois i una revenja amb St. Julian’s ‘A’. Aquest partit va resultar ser ja massa per als nostres fatigats jugadors que ja acusaven l’esforç, de manera que finalment els nostres valents “Barbarians” van quedar eliminats.

Encara que ens vam classificar en tercera posició, el nostre equip va ser aclamat com el “millor equip” i el “millor joc de rugbi” per part d’altres entrenadors i dels espectadors de tots dos dies. Alguns dels entrenadors no es podien creure que aquests jugadors no haguessin jugat mai abans com a equip i que cinc d’ells mai no haguessin jugat al rugbi i tot i així fossin capaços de demostrar un estil de joc tan extraordinari. Els nois van tornar a casa com a llegendes, un títol ben merescut. Comença una nova era en l’esport del BSB.”
Mr Cross i Mr Ball
Club de Rugbi BSB
The British School of Barcelona