La directora general de Cognita Espanya explica el model educatiu del futur a La Vanguardia

La Vanguardia publica avui una entrevista a Luisa Tristán, directora general de Cognita Espanya, en la qual analitza la necessitat de transformar el model educatiu actual per un sistema que permeti respondre a les necessitats d’un futur que a dia d’avui encara no coneixem:

  • “La velocitat del canvi és exponencial; hem d’educar als nostres alumnes per a una realitat que no coneixem “
  • “El professor ha d’esdevenir un enginyer de l’aprenentatge, dissenyant experiències que ajudin els alumnes a treballar amb els coneixements; i els alumnes són avui nadius digitals “
  • “L’aprenentatge experiencial i per projectes converteix l’alumne en protagonista del model educatiu”
  • “El nostre model” WorldReadyExperience “, dissenyat per als alumnes d’entre 16 i 19 anys, ajuda l’alumne a desenvolupar el seu màxim potencial i a preparar-se pel món real.”

A continuació reproduïm l’entrevista completa, que també podeu consultar a La Vanguardia


La Vanguardia / Monogràfics / Els Millors Centres Educatius

Luisa Tristán, directora general d eCognita Espanya

“La velocitat del canvi és exponencial, hem d’educar als nostres alumnes per a una realitat que no coneixem”
Cognita, un dels principals grups en educació, compta actualment amb prop de 30.000 alumnes entre les 68 escoles que té a Europa, Àsia i Amèrica. Les 5 escoles que el Grup Cognita té a Espanya (The British School of Barcelona; Hastings School a Madrid, The English Montessori School-TEMS a Madrid, El Limonar International School Múrcia i El Limonar International School Villamartín d’Alacant) estan considerades entre les millors escoles internacionals del país. The British School of Barcelona (BSB) és la més important de Cognita en aquest país, amb tres campus: un a Sitges i dos a Castelldefels, un dels quals serà inaugurat en els propers mesos.

Com a experta de direcció estratègica en el sector educatiu com veu el futur de l’educació en general i a Espanya en particular?
Vivim un canvi d’era que requereix una transformació total del model educatiu, contemplant tres factors determinants: la velocitat del canvi és exponencial, la qual cosa fa que hàgim de educar els nostres alumnes per a una realitat que no coneixem (3 de cada 4 alumnes que avui estan en educació infantil acabaran treballant en professions que encara no existeixen); el coneixement accessible a través de dispositius mòbils, de manera que el professor ha d’esdevenir un enginyer de l’aprenentatge, tot dissenyant experiències que ajudin els alumnes a treballar amb els coneixements; i els alumnes són avui nadius digitals, de manera que tenen formes d’aprenentatge i comportament diferents que hem d’integrar en el disseny pedagògic. A Espanya aquest canvi ja ha començat a implantar-se en algunes escoles amb gran èxit, com a The British School of Barcelona (BSB), on l’aprenentatge experiencial i per projectes converteix l’alumne en protagonista del model educatiu.

Quins canvis han experimentat les escoles Cognita a Espanya des que vostè està al capdavant?
L’èxit de l’educació de les cinc escoles de Cognita a Espanya no s’entén sense la convergència amb l’extensa família d’escoles del Grup arreu del món: totes les nostres escoles comparteixen les millors pràctiques en l’adequació perquè els nostres alumnes assoleixin el seu màxim potencial. El meu principal objectiu és garantir que tots i cadascun dels nostres alumnes a Espanya es beneficien d’una “Educació Cognita”, on, a l’excel·lència acadèmica, hi afegim el desenvolupament d’habilitats i d’una mentalitat global.

Com es tradueix aquesta visió de futur que comentava en el currículum del BSB?
L’escola ha experimentat un canvi radical en els darrers dos anys, no només pel que fa a instal·lacions i a l’ampliació amb un nou campus a Sitges i el nou campus pre-universitari que inaugurarem pròximament, sinó en la provisió d’una educació integral i en l’aplicació d’un programa d’enriquiment educatiu molt en línia amb l’adquisició de competències per a la vida, més enllà del que és estrictament acadèmic. Aquesta visió educativa es desenvolupa al llarg de tot el currículum i aconsegueix la seva màxima expressió en el model dissenyat per als alumnes d’entre 16 i 19 anys, el que anomenem “WorldReadyExperience”: una combinació d’A-Levels amb el Diploma del Batxillerat Internacional, programes de desenvolupament d’habilitats (comunicació, pensament crític, treball en equip) i mentors que ajuden a l’alumne a desenvolupar el seu màxim potencial i a preparar-se per al món real.

Quins beneficis té rebre una educació internacional des dels primers anys de la formació d’un nen?
Les nostres escoles a Espanya segueixen el currículum britànic i en el BSB s’imparteix a més el Batxillerat Internacional. Els alumnes procedeixen de prop de 50 nacionalitats diferents, la qual cosa, més enllà de l’aprenentatge de llengües estrangeres, els confereix una perspectiva global que modela el seu caràcter i els converteix en ciutadans del món, tolerants amb les diferents cultures i capaços de llaurar-se un futur professional arreu del món. La immersió en aquest model d’educació internacional des de ben petits es tradueix en l’adquisició d’una mentalitat oberta i d’uns valors de convivència per a tota la vida, cosa que els facilita l’accés a universitats de tot el món.

Vegeu notícia a La Vanguardia