Celebrant la Passió per la Lectura al Concurs de Literatura Infantil BISA

celebrating-love-reading-fourth-bisa-unofficial-childrens-lit-quiz

El dijous passat, 8 de març, el BSB va acollir per primera vegada el Concurs de Literatura Infantil al campus de Castelldefels. En aquesta quarta edició van participar 13 equips de set escoles internacionals de Barcelona, amb un total de 52 alumnes de Years 7,8 i 9 amants dels llibres que s’hi van aplegar per celebrar la seva passió per la lectura i la literatura.

Ms Kelly, directora d’Anglès i Idiomes del BSB Castelldefels, i Mr Mistry van organitzar el concurs, amb els professors d’anglès Ms Ewbank, Ms Rai, Mrs Petrie i Ms Duarte com a jurat. Els va ajudar un grup de entusiastes alumnes de Year 10 (Kate, Laura, Joan i Julia), els quals, liderats per Francesca, van ajudar a organitzar-ho tot i a guiar els assistents per l’escola. Alex, de Year 11, hi va fer d’amfitriona.

El BSB hi va participar amb dos equips:

  • Daniela, Issei, Anton i Leo (aquest equip va empatar en la segona posició)
  • Daisy, Isabella, Joan i Artem (aquest equip va quedar en quart lloc)

El concurs va consistir en un total de 70 preguntes dividides en quatre rondes relacionades amb literatura de ficció infantil i juvenil. Per a cada pregunta els 13 equips tenien 15 segons per escriure les seves respostes en una pissarra.

Alex, de Year 11, va dirigir el concurs amb el seu estil característic, tot llegint les preguntes, comprovant les respostes i atorgant els puntos a cada equip, en la seva pròpia caracterització de Willy Wonka (més a l’estil de Gene Wilder que de Johnny Depp!). Aquesta era la seva quarta participació en el concurs i va ser una gran motivació per als equips del BSB en la fase de preparació. L’equip de Kensington School va guanyar per un punt, amb un total de 42 punts. Un dels equips del BSB va quedar en segona posició, tot empatant amb 41 punts amb el Benjamin Franklin International School.

Aquest concurs anual fomenta la lectura i anima els alumnes a compartir les seves recomanacions de llibres. El concurs literari va començar com una activitat a l’hora de dinar, però enguany ja va passar a convertir-se en una “Society” dels dimecres a la tarda. Com l’any passat hi va competir un equip de noies, Ms Kelly estava encantada de poder comptar amb cinc nois de Year 7 a la final. El Kensington School serà l’amfitrió del proper concurs. Ja s’ha creat un sòlid esperit d’equip per a la propera edició i tots ells prometen tornar i reclamar els seus triomfs literaris.

Els alumnes del BSB es van mostrar molt orgullosos de ser els amfitrions i van gaudir molt de la jornada. Encara que hi va haver una competició ferotge i els hauria agradat guanyar-lo, van entendre que està molt bé que guanyin nous equips amb els quals poder competir en el futur. Quan un alumne de Year 7 es lamentava d’haver quedat segon, Alex li va reconfortar: “El primer any que vaig participar, el meu equip no es va classificar, l’any següent vam quedar en tercer lloc i l’any passat vam guanyar. Un any després jo sóc l’amfitriona del concurs. Cal seguir endavant i continuar competint. A més, l’important no és guanyar, sinó celebrar l’amor pels llibres i la possibilitat de fer nous amics de diferents Year Groups i escoles de Barcelona.”

Ms Kelly va comentar: “Va ser fantàstic celebrar enguany el concurs a l’escola. Els alumnes estaven molt orgullosos de mostrar la seva escola i la biblioteca. La professionalitat dels alumnes de Year 10 que van col·laborar en l’organització de l’esdeveniment va ser increïble. Des de triar preguntes, a crear les llistes de llibres, fer visites guiades, organitzar la jornada… han estat un equip fantàstic.

M’agradaria donar les gràcies als professors d’anglès del BSB, i particularment a Mr Mistry, que ens va donar suport amb la tecnologia els dies abans i el dia del concurs. Finalment, em descobreixo davant Alex que va fer un treball exemplar com a presentadora del concurs i mestre de cerimònies, amb una energia i entusiasme contagiosos, gratament apreciats de manera unànime pels professors, bibliotecaris i concursants. I per descomptat, volem felicitar els dos equips que van representar molt bé la nostra escola.”

Agraïm els participants de les altres escoles per l’amabilitat i simpatia el dia del concurs, així com als patrocinadors, Come In Books i Bookbox International, per donar els premis per als tres equips finalistes.

Estigueu atents a Ràdio Castelldefels 98.0 FM! Després de l’entrevista d’Alex, Francesca i Daniela a la ràdio sobre el concurs i la seva passió pels llibres, han estat convidades al programa ‘The Experts Club’ a l’abril. Properament més informació! Pots escoltar el podcast de l’entrevista aquí.