Estudiants de BSB Nexus Col·laboren amb Escoles Locals en l’Aprenentatge d’Anglès

348A7653

The British School of Barcelona acaba de presentar la 12a. edició del programa Language Assistance (LA). En col·laboració amb altres 90 centres educatius participants a tot Catalunya, el Projecte “Sharing to Learn” (compartir per aprendre) és una iniciativa realment enriquidora per als estudiants de Pre-University que exerceixen de forma voluntària com a assistents d’idioma a escoles de la nostra localitat. Un cop a la setmana, els nostres alumnes ajuden a d’altres més joves a reforçar el seu anglès, especialment en les àrees d’expressió i comprensió orals.

Com a part de l’assignatura obligatòria CAS (Community, Active, Service), els estudiants de BSB Nexus tenen la possibilitat d’inscriure’s en aquest programa a l’inici de cada curs. És una bona oportunitat de posar en pràctica el seu talent i les seves aficions per tal d’ajudar a d’altres alumnes que estan aprenent anglès en altres escoles. Això els permet de desenvolupar la seva autoestima, i les seves capacitats de lideratge i motivació. L’objectiu és que al final del curs els nostres estudiants hagin adquirit una sèrie d’habilitats transferibles a qualsevol altra situació en un context laboral posterior, independentment del sector al qual es dedicaran.

El programa “Sharing To Learn” ja s’ha consolidat en el BSB de tal manera que engany s’hi han inscrit 32 estudiants. “Creiem que el creixent interès en el programa és el resultat de l’excel·lent experiència viscuda el curs passat, així com d’una profunda i sincera reflexió per part dels alumnes”, explica Mrs Kovak, Coordinadora d’IB i CAS.

Una alumna de Year 13 va resumir la seva experiència en el programa de la següent manera: “Mai no havia fet classes abans. Fer-ho així per primera vegada va ser molt revelador, perquè mai no havia pensat que ensenyar pogués ser tan divertit. Per això, vaig voler provar aquest projecte de CAS perquè mai no havia ensenyat abans i perquè mai no havia fet cap treball per a la comunitat i creia que podia ser una experiència enriquidora per a mi. Al principi tot era un desafiament, com en qualsevol cosa nova que emprens. Em preocupava si seria capaç de guanyar-me la confiança dels nens, que ens veien com a adults i com a estranys que, a sobre, parlaven en un altre idioma. Però després vaig aconseguir superar-ho i crear una relació amb ells que em permetés ajudar-los. Crec que una de les coses que més m’ha agradat del programa ha estat que he pogut observar el progrés dels nens des del primer dia fins a l’últim. Ha estat una cosa molt especial. He acabat volent ser professora de tan com n’he arribat a gaudir.”