Viatge per Enfortir Llaços entre Alumnes del BSB Nexus

La setmana passada, els nostres alumnes de Year 12 van fer un viatge de dos dies a Cardona per tal fomentar el treball en equip. La finalitat d’aquesta activitat fora del campus era la d’enfortir els llaços entre ells, incentivar-los a col·laborar i treballar junts, desenvolupar les habilitats necessàries per treballar amb eficàcia en un entorn nou (com ara la comunicació, la gestió o la resolució de problemes i conflictes) i, sobretot, que es poguessin conèixer els uns als altres mentre es diverteixen.
És el segon any consecutiu que fem aquesta activitat a The British School of Barcelona amb alumnes de BSB Nexus i els seus comentaris han estat força positius, incloent-hi consells per millorar-la, la qual cosa reflecteix el seu nivell de maduresa i ambició per treure el màxim profit possible a totes les oportunitats d’aprenentatge que se’ls ofereixen.
«M’esperava un viatge entretingut en el qual pogués conèixer gent nova, sobretot a alumnes de IB amb els quals no acostumo a tenir contacte, i agafar-me un parell de dies de descans per oblidar l’estrès del dia a dia. Tenia ganes, sobretot, de participar en el futbol bombolla. Vaig gaudir molt amb l’activitat del segon dia, que ens va fer treballar en equips i ens va permetre explorar Cardona de manera independent (sense supervisió directa). Que se’ns donés aquesta llibertat per aturar quan ens fes falta i descobrir la ciutat va ser genial. Puc recomanar llocs als alumnes que vulguin participar el curs vinent on poder parar a descansar i comprar menjar. El nostre grup va trobar una botiga local bastant bona on venien pastes i xocolates delicioses fetes el mateix dia. Pel que fa a les activitats, el segon dia va complir les meves expectatives amb escreix, igual que el temps lliure que vam tenir a l’hotel, les instal·lacions eren bones i podíem fer moltes coses. Les habitacions eren genials i crec que la distribució aleatòria dels alumnes ens va permetre socialitzar amb gent amb la qual normalment no ens relacionem. Més que res, aquest viatge m’ha donat l’oportunitat de parlar i passar temps amb alumnes als quals normalment no veig durant el dia a l’escola. Recomanaria aquest viatge als altres; de fet, m’agradaria animar-los a que ho facin, simplement perquè ens ajuda a socialitzar i desconnectar de la rutina.»

«Algunes de les activitats van ser molt entretingudes! La meva preferida crec que va ser la d’orientació, ja que se’ns feia una mica de llibertat. Em va agradar conèixer a altres alumnes, tal com s’esperava. Així que, en general, tinc sentiments oposats sobre el viatge. L’hi recomanaria a altres alumnes per al curs vinent, tot i que crec que faria un parell de millores.»

«Personalment, l’activitat que més em va agradar va ser aquella en què havíem de protegir un ou perquè caigués des de certa altura sense trencar-se. Crec que era molt bona perquè vam haver de treballar en equip per construir un artefacte amb el qual aconseguir realitzar la tasca. També vaig fer amics nous i vam tenir l’oportunitat de conèixer a altra gent. Recomanaria aquest viatge per l’hotel: estava molt bé i les habitacions tenien la mida perfecte i eren molt còmodes. »