Els Col·legis Cognita d’Espanya Participen en un Taller per a la Transformació Digital

DsHSM3hXcAAAB29

The British School of Barcelona va tenir el plaer d’acollir la reunió inaugural de l’equip de col·legis d’Espanya per a la Transformació Digital al campus BSB Sitges. Aquest taller va estar compost per membres de tots els Col·legis Cognita d’Espanya amb un mateix objectiu comú: fomentar el desenvolupament de l’alfabetització digital en tots els centres.

El taller va començar amb una presentació d’Andy Perryer, Assessor d’Aprenentatge Digital de Cognita, en què va fer èmfasi en la importància de l’ús de la tecnologia amb fins pedagògics.

El nostre coordinador Digital, Ricardo Sánchez, va presentar el cas de BSB Sitges. Va compartir alguns dels mètodes i activitats que realitza a classe de forma habitual com a part del currículum d’Informàtica: des d’eines col·laboratives en línia fins a l’ús didàctic del videojoc Minecraft, passant per activitats Maker, robòtica, programació i STEAM. També va mostrar com podria usar-se la realitat augmentada a l’aula.

També vam tenir l’oportunitat de comptar amb la presència de dos ponents convidats, que van presentar diverses tecnologies innovadores pensades per millorar l’aprenentatge. Bonadrone va mostrar uns kits educatius molt interessants dedicats a l’aprenentatge de la informàtica i la robòtica, i van animar a introduir l’ús de drones per treballar activitats transversals. La seva demostració del vol d’uns drones impresos en 3D va ser aplaudida entusiàsticament per tots els assistents. Per la seva banda, LEGO Education ROBOTIX va presentar les seves solucions educatives per oferir experiències pràctiques i atractives als alumnes a l’hora d’estudiar els principals conceptes STEAM.

El taller va acabar amb una pluja d’idees sobre com utilitzar la tecnologia de forma efectiva a l’aula i, el més important, com podem avaluar l’èxit d’aquesta implementació.

Fidelma Murphy, Assessora d’Educació i Chair of Governors, Cognita Espanya, va explicar: “Els nostres coordinadors de transformació digital comprenen la necessitat d’integrar de forma simple i senzilla els recursos d’aprenentatge digital que vagi més enllà d’utilitzar els dispositius a l’aula. Treballaran braç a braç amb els nostres equips per millorar l’aprenentatge digital en tots els nostres col·legis. Si bé és veritat que els alumnes d’avui dia són nadius digitals, això no implica que siguin capaços d’usar adequadament qualsevol eina que els oferim. Els nostres alumnes han de ser més productors que consumidors i el nostre currículum digital els ha de permetre entendre el procés de disseny creatiu que hi ha darrere de tot això. Tenim ideat un canvi en el nostre enfocament d’aprenentatge digital en tots els nostres col·legis Cognita, de tal manera que pugui equipar els alumnes amb l’actitud i les habilitats necessàries per aprofitar al màxim els avantatges que els brinda l’aprenentatge digital. ”

Raimon Bustos, Director d’Informàtica, Cognita Espanya, va exposar: “Ha estat genial haver tingut l’oportunitat d’ajuntar a persones amb experiència i àrees d’educació tan dispars i diverses. Hem compartit idees, plans, i hem analitzat casos on la tecnologia ja està aconseguint, amb èxit, impartir una educació millor. Ja que la tecnologia s’ha convertit ja en una part tan present i vital en gairebé tots els aspectes de la nostra vida, hem de deixar de veure-la com un obstacle o dificultat i convertir-la en la nostra aliada per facilitar l’ensenyament. Els nostres coordinadors Digitals col·laboraran amb els seus col·legis per a identificar com la tecnologia pot ajudar-los a assolir l’excel·lència acadèmica dels alumnes: des habilitar noves metodologies i pràctiques interdisciplinàries d’acord amb els principis educatius del segle XXI, fins involucrar alumnes i professors en noves pràctiques i experiències educatives. El nostre objectiu és preparar els alumnes perquè siguin ciutadans digitalment competents i proporcionar-los les habilitats necessàries per a un món en constant canvi i desenvolupament. ”

El taller va comptar amb la participació de diferents responsables de l’organització i implementació del currículum de tecnologia a l’aula, tant d’Cognita Espanya com dels col·legis Cognita a Espanya:

Fidelma Murphy, Assessora d’Educació i Chair of Governors, Cognita Spain

Andy Perryer, Assessor d’Aprenentatge Digital, Cognita

Raimon Bustos, Director d’Informàtica, Cognita España

Heather Bell, Directora del Campus BSB Sitges

Emma Overton, Directora d’Early Years i Primària, BSB Castelldefels

Víctor Pozo, Director d’Informàtica, The British School of Barcelona

Ricardo Sánchez, Coordinador Digital, BSB Sitges

Ottilie Bell, Coordinadora d’STEAM, BSB Castelldefels

Darin Rodgers, Coordinador SIMS i Processador/a de Dades, BSB Castelldefels

Edward Kelly, Professor de TIC, BSB Castelldefels

Anton Robinson, El Limonar International School

Catherine Saunders, El Limonar International School

Margaret Marshall, Professora de VIL, El Limonar International School

Carmela Jones, Professora de TIC, Hastings School, Madrid

David O Connor, Professor de TIC, Hastings School, Madrid

John Meighan, Professor de TIC, Hastings School, Madrid

Alvaro Ramos, The English Montessori School (TEMS), Madrid