The British School of Barcelona celebra el “Global Be Well Day”

bsb-cognita-global-be-well-day

The British School of Barcelona celebra el “Global Be Well Day”, una iniciativa pionera impulsada pel grup educatiu Cognita, per a fomentar la importància del benestar físic i emocional

 

El passat 27 de setembre The British School of Barcelona es va sumar al “Global Be Well Day”, un esdeveniment mundial únic, creat i promogut per la família d’escoles Cognita de la qual BSB forma part, en el qual més de 45.000 alumnes de les 75 escoles que el grup té en 9 països en tres continents, van participar de manera simultània en una jornada escolar dedicada íntegrament al benestar.

 

“Starting the Day on the Right Foot”

El dia va començar amb bon peu per als nostres alumnes, professors i pares amb una activitat que va congregar més de 1.300 participants per a batre el rècord Guinness mundial al major nombre de persones saltant a peu coix simultàniament en el recentment inaugurat camp de rugbi de l’escola. Des de l’escola volem donar les gràcies a dues de les figures més apreciades de la ciutat per acceptar la nostra invitació per a venir a animar als nens: Luis Suárez i Lionel Messi del FC Barcelona, que van participar personalment en el compte enrere del rècord.

 

A l’esdeveniment també van assistir directius del grup Cognita, com Björn Robens (Director Conseller de Cognita i membre de BDT Capital Partners) i Germà Rigau, Director General de Cognita España, així com personalitats de l’Ajuntament de Castelldefels: María Miranda, alcaldessa de Castelldefels, i Fernando Cerpa, Regidor de Via Pública i Manteniment, Llicències d’Activitats i Tercera Edat de Castelldefels, entre altres.

 

Més de 50 activitats diferents relacionades amb el benestar

Al llarg de tot el dia, es van succeir moltes altres activitats entorn del benestar físic, mental i espiritual tant dins com fora de les aules: passejos per la platja a l’alba, tallers de ioga, taitxí i meditació, xerrades sobre intel·ligència emocional, imatge corporal, filosofia, comunicació i mindfulness, a més d’activitats esportives, i desdejunis i pícnics saludables, les quals van comptar amb la participació de més de 175 famílies de l’escola.

La salut física i el benestar emocional dels joves són alguns dels problemes més apressants del nostre temps a nivell mundial. Gràcies a aquesta iniciativa “Global Be Well Day”, és la primera vegada que una escola de la província de Barcelona dedica tota una jornada lectiva a conscienciar a la comunitat de l’escola (alumnes, famílies i professors) sobre el paper fonamental del benestar físic i emocional, i dels efectes positius que té en el desenvolupament personal i acadèmic de l’alumne.

 

Una iniciativa increïble oberta per a tota la comunitat escolar

Pares, professors i alumnes van agrair de manera unànime la celebració d’aquesta jornada que van denominar “una experiència fantàstica per a tots!”. Una mare confirmava la importància del benestar en la vida diària dels nens: “Crec que, si els teus fills tenen un equilibri i se senten bé emocionalment, seran capaços de fer el que sigui, perquè creuran en si mateixos i això es veu reflectit en el que fan en el dia a dia”.

En finalitzar el dia, els alumnes van reflexionar sobre el benestar i el paper de l’escola en aquest tema:

«Benestar és ser feliç, sentir-te a gust amb tu mateix i tenir un equilibri entre la teva vida social i l’escola. L’escola ens pot ajudar parlant sobre això i donant-nos suport quan passem per moments difícils». Alumne de Secundària.

«El benestar és aconseguir l’equilibri adequat entre ment, cos i ànima. Fa falta un benestar físic, mental i espiritual per a sentir-te totalment recolzat; sense un d’ells, els altres dos s’esfondren. L’escola ens ajuda proporcionant un entorn en el qual puguem desenvolupar els tres tipus de benestar i on puguem demanar ajuda en cas de tenir problemes amb un d’ells». Estudiant de Batxillerat.

 

 

BENESTAR FÍSIC – MENTAL – ESPIRITUAL

“El Global Be Well Day no és més que l’inici”

«El Global Be Well Day és una celebració del fantàstic treball que fem en l’escola per a animar als nostres alumnes, famílies i personal a mantenir-se físicament, mentalment i espiritualment sans.

»Tots tenim millors i pitjors dies en la nostra vida. Per això eduquem als nostres alumnes sobre la importància del benestar, amb l’objectiu d’equipar-los amb les habilitats necessàries per a fer front als reptes que presenta la vida.

»El dia d’avui, encara que ha estat molt emocionant, és a penes un gra de sorra en el desert. El més important és el que passarà després d’avui: el que passarà a les nostres aules, als nostres parcs, en el nostre treball amb les nostres famílies. Això no és més que l’inici i hem d’assegurar-nos que els nostres alumnes i les persones que treballen en les nostres escoles tinguin les tècniques necessàries per a mantenir-se físicament, mentalment i espiritualment sans». Heather Bell, Directora del Campus BSB Sitges.

 

“El físic i l’acadèmic estan intrínsecament connectats

«Vivim en una època molt estressant, especialment per als joves, ja que les expectatives que es tenen d’ells són cada vegada més altes, ja sigui pels treballs que acabaran exercint o pels resultats dels exàmens als quals es presentaran.

»Com a escola, a vegades separem el físic de l’acadèmic, però tots dos estan intrínsecament connectats. Quan s’està bé físicament, els resultats acadèmics són millors i per a la nostra escola això és, per descomptat, el més important.

»Ser conscients de com treballar millor i de com sentir-nos millor és el secret de l’èxit». James Petrie, Director de Secundària i Pre-University, BSB Castelldefels i BSB Nexus.

 

“Ser capaços de fer front en el futur a les exigències del món tan complex”

«El benestar mental afecta per complet a una persona. Els principals beneficis del benestar mental són una millora de la concentració, de la capacitat d’aprenentatge i del benestar general. Els alumnes que desenvolupen habilitats tals com l’adaptació, la creativitat, la flexibilitat i la determinació, seran capaços de fer front en el futur a les exigències del món tan complex i en constant canvi en el qual vivim avui». Carol Coleman, Designated Safeguarding Lead, BSB Castelldefels i BSB Nexus.

 

“We help students understand who they are and who they can become”

«Pel que fa al benestar, és important centrar-se en l’espiritual i en la nostra dinàmica espiritual com a individus: qui sóc, qui sóc jo per a tu i qui sóc jo per a la resta del món. Aquestes són preguntes importants que hem de fer-nos i animar als nostres alumnes a analitzar-les. D’aquesta forma, els ajudem a comprendre qui són i, quan saben qui són, llavors poden començar a descobrir què és el que poden arribar a ser i que és el que poden arribar a aconseguir.». Andy Burns, Wellbeing Mentor, BSB Castelldefels i BSB Nexus.

 

Enllaços relacionats:

#CognitaBeWell en Instagram

#CognitaBeWell en Twitter

Cognita Be Well

Cognita Be Well – Recursos per a famílies