BSB Celebra la Dislèxia amb el Llançament del Segon Llibre “Share a Story Around the World” de Cognita

Un grup d’alumnes de Primària de The British School of Barcelona ha participat en la redacció de “Lyla, Louis i l’Ascensor Màgic“, un llibre infantil dirigit a nens de 10 i 11 anys, amb un centenar d’alumnes més de 50 escoles de tot el món del grup educatiu Cognita.

Aquesta és la segona edició d’una iniciativa literària de cooperació intercultural denominada “Share a Story Around the World”, en la qual alumnes de cada escola Cognita redacten un capítol de la història i la traslladen a la resta de centres en altres països i continents perquè la continuïn desenvolupant de manera creativa. Enguany BSB ha liderat el projecte tant amb la selecció de la temàtica com amb la redacció del primer capítol. Segons Joe Woodhouse, coordinador d’aquesta edició i professor al campus BSB Sitges, el repte que va plantejar als alumnes va ser “redactar una història on els personatges protagonistes tinguessin diferències físiques o cognitives que, en comptes de constituir un obstacle, fossin percebudes com un superpoder per a superar els problemes als quals s’enfronten”. La diferència d’aprenentatge triada pels alumnes ha estat la dislèxia.

 

Dislèxia, Benestar i Suport a l’Alumne

La temàtica seleccionada no és casual. S’emmarca dins del compromís global del grup educatiu Cognita cap a la importància del benestar físic i emocional dels alumnes i de l’atenció que BSB dedica al suport individualitzat a l’estudiant en tots els seus vessants. El centre compte des de fa anys amb un equip multidisciplinari que ofereix atenció i ensenyament personalitzat als alumnes que presenten diferents ritmes i necessitats d’aprenentatge. L’objectiu d’aquest programa és aportar eines que els facilitin la lectura, l’escriptura o la percepció de l’ordre i la seqüència, entre altres, i ser capaces de potenciar els seus avantatges.

Coincidint amb el llançament mundial del llibre el passat 5 de març, BSB va organitzar uns tallers de conscienciació sobre la dislèxia per a pares i alumnes amb l’objectiu de destacar les fortaleses que la dislèxia pot aportar, com el pensament espacial i visual, la creativitat i la imaginació, la innovació o el pensament crític, habilitats molt beneficioses per a professions com l’arquitectura, les enginyeries, la comunicació i totes aquelles relacionades amb l’art. En aquest sentit, Carol Coleman, coordinadora del departament de Suport a l’Alumne de BSB, explica que “La nostra intenció ha estat compartir amb els alumnes i els pares el que nosaltres veiem en el dia a dia de l’escola, que no és una altra cosa que els nostres alumnes amb dislèxia tenen unes característiques que els fan únics i en això radica el seu “superpoder”. Ha estat una experiència increïblement positiva veure com aquests alumnes s’omplien d’orgull a mesura que prenien consciència de les seves habilitats especials i compartien experiències amb els seus companys. El resultat ha estat que els alumnes han volgut gravar un vídeo per a explicar millor la seva manera d’accedir, presentar i processar informació, habilitats i conceptes, per a després poder compartir-ho amb la resta de professors i alumnes de l’escola. També ha suposat una oportunitat perquè les famílies poguessin compartir les estratègies que utilitzen a casa i consultar dubtes amb altres pares i mares i amb les professionals de l’escola.”

 

Sobre el llibre

 

El llibre, “Lyla, Louis i l’Ascensor Màgic“, està disponible per a descarregar-lo de manera gratuïta (enllaços al final de la notícia) tant en anglès (idioma original) com en la versió traduïda al castellà. Tant la traducció com les il·lustracions han estat dutes a terme per alumnes de les escoles Cognita. Per a les il·lustracions s’ha comptat amb l’assessorament de Karin Littlewood, il·lustradora britànica guardonada i autora de llibres infantils.

 

 

Vídeo

Et convidem a veure el vídeo que han gravat els nostres alumnes de BSB Sitges per a descobrir la història d’aquest inspirador projecte:

 

 

Descàrregues del llibre

Lyla, Louis and the Magic Lift – versió en anglès

Lyla, Louis y el Ascensor Mágico – versió en castellà

 

Enllaços relacionats

Famous Authors Welcome Children’s Global Storywriting Initiative To Promote Wellbeing This World Book Day (març 2020)

BSB Sitges Comença l’Edició 2019 de “Comparteix una Història al Voltant del Món” (juny 2019)

Escoles Cognita comparteixen una història en el Dia Internacional del Llibre (març 2019)