BSB Alumni participen en la Setmana de Transició de BSB Nexus

Ha estat increïble poder tornar a veure a tantes cares conegudes aquesta setmana, durant la Setmana de Transició de Batxillerat en BSB Nexus!

Ens encanta tornar a donar la benvinguda a antics alumnes de BSB, nostres BSB Alumni. Per desgràcia, la situació actual ens ha impedit reunir-los a tots enguany per a la nostra Reunió d’Estiu anual. No obstant això, hem tingut la sort que alguns d’ells se’ns unissin virtualment per a compartir les seves experiències en la universitat amb futurs graduats.

El dimecres, la Mrs Catherine Burns, la nostra assessora universitària i de sortides professionals BSB, va organitzar una sèrie de sessions de Panells de Preguntes i Respostes amb BSB Alumni que es troben cursant estudis universitaris. Els nostres alumnes van poder triar el panell al qual volguessin assistir segons les seves eleccions per al futur:

  • Panell d’Universitats Britàniques
    amb en Jethro, la Claudia, en Rabi i la Maria
  • Panell d’Universitats als Països Baixos
    amb en Manuel i en Christian
  • Panell d’Universitats Espanyoles
    amb l’Ainhoa, la Carlota, l’Ariadna, la Flavia i la Natalia

En una atmosfera relaxada i agradable, els antics alumnes de BSB van compartir les seves experiències, la importància de treballar duro durant el primer any per a no quedar-se enrere, que cal fer i el que no, a més d’aconsellar als alumnes de Batxillerat que no se sentissin aclaparats, que es preparessin per a ser més flexibles, aprendre a treballar individualment, atès que, al final del dia, seran els únics responsables del seu treball, i a estar llestos per a enfrontar-se a un sense fi d’emocions diferents en la universitat.

 

BSB Alumni Lucas – Ponent convidat

«Com és la vida en una universitat estatunidenca i com vaig aconseguir una beca d’esports»

En Lucas, un dels nostres BSB Alumni més recents (graduat en 2019), també va oferir una xerrada en viu per a alumnes de Year 11, 12 i 13. Quan estudiava Batxillerat, no sols era un alumne brillant acadèmicament, sinó també un gran esportista. És així com va aconseguir una plaça en Embry Riddle Aeronautical University (els Estats Units) per a estudiar Enginyeria Aeronàutica amb una beca d’esports (futbol).

En Lucas va explicar la importància d’establir una rutina que ens mantingui alerta en tot moment, que cal ser molt independent i aprendre a centrar-nos en allò que hem de millorar, la importància de treure bones notes fins i tot si jugues en l’equip de la universitat, ja que l’esport no ho és tot i, si suspens, t’expulsen de l’equip. Sobretot, va dir que, encara que el talent sigui important, el compromís i el treball dur és el que més pes té a l’hora d’aconseguir l’èxit.

Un últim consell que va donar a futurs alumnes de Year 12 va ser que comencessin a preparar aviat per al futur, encara que aquest semblés encara estar molt lluny: «El més important és no deixar-ho tot per a l’últim moment. Comenceu a preparar-vos. Comenceu a investigar».

 

 

Des de University College London (UCL)

Els BSB Alumni Neila i Sasha també van compartir la seva experiència en la universitat amb els nostres futurs graduats. La Mrs Burns els havia visitat a Londres el mes de febrer passat i va gravar alguns vídeos per a aquesta Setmana de Transició tan especial. Tots dos estan estudiant actualment en University College London: en Sasha cursant el primer any d’Arquitectura i la Neila el seu segon any d’Estudis Socials i Polítics Europeus. Va ser genial saber que els està anant tan bé!

 

BSB Alumni a La Salle Barcelona

Cada any els nostres alumnes de Year 11 visiten La Salle per a conèixer millor la seva oferta de graus. Enguany la sessió va ser online i els BSB Alumni que actualment estan estudiant allí van ser els perfectes ambaixadors de la seva universitat.

 

Agraïment final de part de la Mrs Burns…

«Moltíssimes gràcies a tots els BSB Alumni que han compartit la seva visió i experiències sobre la vida universitària amb els estudiants de BSB Nexus aquesta setmana. Més de 110 estudiants van assistir a les 4 sessions de preguntes i respostes sobre la vida a universitats espanyoles, britàniques, estatunidenques i holandeses. Les converses entre iguals són molt valuoses per a fer costat als nostres estudiants de batxillerat a prendre decisions fonamentades sobre el seu futur».

 

Enllaços relacionats:

BSB Nexus dóna la benvinguda a John Carlin en la Setmana de Transició a Batxiller

BSB Alumni network

Fullet BSB Alumni

Inscriu-te a BSB Alumni