La Directora d’Educació de les escoles Cognita a Espanya participa en una Conferència Global per a Redissenyar el Futur de les escoles després de la Covid-19

Fidelma Murphy, Directora d’Educació de les escoles Cognita a Espanya, el grup educatiu internacional del qual The British School of Barcelona forma part, va ser una de les ponents convidades a participar en Re.School Fòrum (24–25 de juny), una conferència global online que va reunir experts del sector educatiu per a compartir les millors pràctiques i idees per a repensar el nou model d’escoles del futur després de la pandèmia de la COVID-19.

La conferència va girar entorn dels sis grans reptes que les escoles han de resoldre en la nova normalitat: (1) com garantir la salut dels centres, (2) com serà l’ensenyament a partir d’ara, (3) com cobrir la totalitat del currículum, (4) com oferir resultats d’avaluació objectius, (5) com eliminar la bretxa digital i emocional, i (6) proporcionar als professors el que necessiten per a fer el seu treball.

 

 

Com seran les escoles a partir d’ara

Fidelma Murphy va participar en la taula rodona “Com seran les escoles a partir d’ara?”, en la qual va destacar les lliçons apreses durant el tancament de les escoles. «Hi ha tres àrees d’aprenentatge que són l’herència d’aquesta època d’ensenyament i aprenentatge online per a nosaltres. La primera és la col·laboració entre professors, l’habilitat de connectar, d’ensenyar, de compartir, de fer formació mútuament… Ha estat una fortalesa que volem portar al curs següent. La segona és l’habilitat de dissenyar continguts i experiències d’aprenentatge, i noves maneres d’avaluar als nostres alumnes en aquest entorn completament diferent. I la tercera, potser la més important, és el compromís amb el benestar», va explicar.

 

 

Sobre el futur de les escoles, Fidelma va comentar «És un moment de ser molt creatius, és el moment de transformació en la nostra manera de veure les escoles, d’anar a un model de “escoles sense murs” (“schools without walls”). És moment de trencar per complet amb l’estructura tradicional de l’escola, amb els horaris tradicionals, de la idea d’un grup de 25 nens amb un professor, perquè ja hem mostrat durant aquesta època que no hem de treballar d’aquesta manera amb els nostres alumnes.»

 

L’estudiant en el centre

Fidelma va explicar que les escoles ja han canviat la manera de treballar amb els alumnes. «El professor s’ha convertit en un coach per a l’alumne, en una persona que facilita l’aprenentatge. I aquest és el model cap al qual hauríem d’anar en el futur: un model amb el nen en el centre, on l’alumne és el responsable del seu propi aprenentatge». I va concloure: «Si som capaços de traslladar aquest aprenentatge als cursos acadèmics que vénen, tindrem unes escoles molt més adequades per als alumnes del futur».

 

 

Conclusions Principals

Com a resultat d’aquest primer dia de compartir idees, re.School va resumir les conclusions principals com «Hem canviat en 48 hores. Som valents i sabem adaptar-nos»:

  1. Salut i Logística: Habilitar espais comuns per a treballar de manera independent dins del centre.
  2. Ensenyament: Ser molt flexible. Preparar-nos per a tots els escenaris possibles.
  3. Currículum: Posar en dubte el currículum actual i pensar en un currículum evolutiu. Usar la tecnologia per a assegurar l’aprenentatge.
  4. Resultats: Potenciar la tecnologia per a millorar el sistema educatiu. Integrar sistemes de coavaluació amb les famílies a 360 graus.
  5. Alumnes i Famílies: Assegurar la comunicació triangular; docent, família, alumne. Conèixer la realitat de les famílies i oferir molt d’acompanyament.
  6. Benestar del docent: Cohesionar equips docents. Compartir aprenentatges i garantir una formació continuada. Cuidar a les persones.

 

 

Enllaços relacionats:

Aprenentatge Online a BSB

Re.School Forum

Programa de Re.School Forum

RE SCHOOL Forum 24 Junio (Día 1) – VÍDEO COMPLETO

RE SCHOOL Forum 25 Junio (Día 2) – VÍDEO COMPLETO