Estudiants de BSB Nexus, Vencedors del X Challenge d’Octubre

bsb-nexus-x-challenge-october

A l’octubre, trenta estudiants de BSB Nexus van participar en el X Challenge com a part del seu Programa del Diploma IB. Els nostres alumnes van competir amb altres cinc escoles per a desenvolupar una proposta de negoci basant-se en la narrativa de la marca i l’estratègia de xarxes socials per a The Fairnest, una botiga en línia d’articles casolans i sostenibles real (el “client”).

Gràcies a la qualitat del seu treball, Sati, Isabella, Robin i Elisabeth, tots de l’IB de Year 13, van ser seleccionats pel Client com a guanyadors del X Challenge d’octubre.

A més, un altre grup de BSB Nexus va quedar en segon lloc; l’equip estava compost per Julieta, Lali, Isabella i Laurenz, també en l’IB de Year 13.

 

¿Què és el X Challenge?

El Projecte X Challenge ressalta la importància d’aprendre a través d’experiències. Consisteix en 4 setmanes intensives de treball en grup en línia extraescolar en les quals es presenta als alumnes amb un repte creat per una empresa perquè treballin en equip per a crear una solució, presentant un cas de negoci al client. Aquest després selecciona a l’equip guanyador.

 

¿Qué dijo el cliente sobre nuestros alumnos/as de Pre-University?

«Los alumnos/as me ayudaron a pensar ideas nuevas, cosas que no había considerado, y fue impresionante ver el conocimiento que tenían de la marca y su interesante forma de pensar. Hicieron un trabajo estupendo investigando a la clientela potencial de una forma única.»

 

¿Què pensen els alumnes?

Robin, de l’equip guanyador, va dir: «Agraeixo molt aquesta oportunitat. Poder posar en pràctica les meves habilitats empresarials i treballar en equip en un projecte tan interessant ha sigut genial. Els constants reptes, com posar-me al lloc de l’emprenedor o la recerca del mercat i dels negocis ecològics ha estat molt interessant i esclaridora. Vam haver de treballar molt després de les classes, però, sense cap dubte, el resultat i la sensació de realització ha fet que valgui la pena».

Elisabeth va afegir: «El X Challenge m’ha ensenyat a tenir el valor de fer una presentació davant de gent desconeguda i ser capaç de bregar amb situacions des d’una perspectiva diferent i nova».

Laurenz va dir que: «Poder treballar per a una organització que se centra en la responsabilitat social d’una corporació com The Fairnest ha sigut una experiència fantàstica».

Julieta va dir que: «En general, he gaudit molt d’aquest projecte. Mai havia fet una cosa així, però m’he divertit molt. Treballem molt bé en equip i, per sort, arribem a la final. Us recomano molt que participeu!».