Inauguració Oficial de l’Estadi de Rugbi de BSB

El dissabte 20 de febrer va tenir lloc la cerimònia d’inauguració oficial de l’estadi de rugbi i futbol de The British School of Barcelona, un equipament esportiu que els alumnes de BSB ja porten gaudint des de setembre de 2019 per a desenvolupar el currículum acadèmic d’Educació Física, les activitats extraescolars esportives, i campionats i esdeveniments esportius amb clubs locals o internacionals. Els alumnes de BSB fan ús del complex al llarg de tot el curs acadèmic dins de la jornada escolar i en horari extraescolar, i els dissabtes al matí en horari reduït.

Les incidències climatològiques i l’aparició de la pandèmia de la Covid-19 havien anat retardant la inauguració de l’equipament. Finalment, el mes de febrer passat es va poder celebrar l’acte, que va ser presidit per l’alcaldessa de Castelldefels, Maria Miranda, i va comptar amb la participació del primer tinent d’Alcaldia, Jordi Maresma, i ​​el regidor d’Esports, Nico Cerpa. També van assistir el director de BSB, Jon Locke, i els presidents de la UE Castelldefels, el Castelldefels Rugbi Unión Club i del Club de Tennis Taula de Castelldefels.

 

L’equipament esportiu és fruit de la col·laboració entre l’Ajuntament i la nostra escola internacional britànica. Es tracta d’un equipament d’ús compartit entre BSB i diferents clubs esportius de la ciutat, que fan ús regular de les instal·lacions fora de l’horari lectiu i en caps de setmana.

Maria Miranda va destacar que l’estadi de Pitort «és un equipament esportiu molt important per al nostre municipi». Per part seva, el primer tinent d’Alcaldia, Jordi Maresma, va assenyalar que és l’aposta del govern municipal «per a obrir espais a esports minoritaris però molt rellevants, esports que, a més, s’han caracteritzat per la seva voluntat d’inclusivitat i també de defensa de la identitat sexual». Finalment el regidor d’Esports, Nico Cerpa, va subratllar «la satisfacció total» de l’experiència i va indicar que amb el camp esportiu de Pitort es cobreix «la deficiència d’instal·lacions que teníem temps enrere».

L’estadi del “Camp Esportiu Municipal Pitort” és un fantàstic equipament que complementa les instal·lacions esportives de BSB Castelldefels, que també inclouen un gimnàs cobert, camp de futbol i tres pistes exteriors per a la pràctica d’una gran varietat d’esports i classes d’Educació Física a l’aire lliure.