Preparats per al futur: El repte d’educar per a un món en constant canvi

Avui dia, el canvi és l’única certesa que tenim sobre el nostre futur. El ritme vertiginós al qual avança la societat, la innovació i la tecnologia, i els reptes associats a aquesta complexa situació, siguin econòmics, socials, ambientals o polítics, ens obliguen a adaptar-nos contínuament; a ser capaços de desaprendre per a continuar aprenent. A un món en constant canvi, l’educació roman com l’instrument fonamental per a fer-li front amb èxit.

A The British School of Barcelona fa més de 60 anys que inspirem a joves alumnes amb les habilitats, la mentalitat i la iniciativa per a liderar el seu propi futur, compartint les claus d’un currículum internacional que prepara als nostres estudiants per a conquistar el món.

 

El món és divers. Educació global i multicultural

El respecte per la diversitat i la inclusió són dos dels valors més benvolguts avui dia a les grans companyies a escala mundial. Educar als joves per a desenvolupar una mentalitat oberta i pensar de manera global és possible quan es conviu des del primer dia a un entorn internacional, on els nostres professors i alumnes de fins a 60 nacionalitats diferents aporten experiències i cultures diverses. Créixer a un univers multicultural com el de BSB, on l’estima per la diversitat i les diferències individuals formen part integral del dia a dia dels estudiants, els ajuda a desenvolupar una perspectiva global que els permetrà viure i treballar a qualsevol lloc del món.

Des del punt de vista acadèmic, la possibilitat de seguir un currículum internacional és un passaport que obre les portes a estudiar en les millors universitats del món, sigui a Europa o a altres continents. Tant els A Levels del currículum britànic com el Batxillerat Internacional (International Baccalaureate) estan avalats per un ampli reconeixement per part d’universitats i d’empreses a escala mundial. Tots dos itineraris formatius, al costat de l’homologació del títol espanyol de batxiller que oferim, obren una finestra d’oportunitats úniques per a un brillant futur professional.

 

 

El món canvia molt ràpid. Desenvolupament de soft skills

De l’educació depèn que les noves generacions estiguin preparades per a construir el seu futur, transformant el món i la realitat que els envolta, i de ser capaces de gaudir en aquest procés. Per a aconseguir-ho necessitaran habilitats que els permetin assumir i gestionar la velocitat del canvi. En aquest sentit, un aspecte clau que ha de cobrir l’educació és l’existència d’un equilibri entre l’excel·lència acadèmica i el desenvolupament d’habilitats interpersonals, les denominades soft skills, fortament vinculades a l’àmbit social i emocional.

Oferim un currículum on els hàbits d’aprenentatge i les destreses per al futur cobren especial protagonisme. Des de l’edat més primerenca, els nostres alumnes aprenen a ser independents i a treballar en equip; a ser creatius i curiosos, a treballar amb la tecnologia; a pensar de manera crítica i a resoldre problemes; a liderar projectes i a desenvolupar resiliència, preparats per a fer front als desafiaments del futur.

 

El món és competitiu. Potenciar el talent

L’objectiu final de l’educació és que els estudiants desenvolupin el seu màxim potencial i que destaquin en qualsevol que sigui la seva àrea d’activitat. Per a aconseguir-ho, és fonamental que l’educació sigui flexible i variada i, molt especialment, que l’alumne participi activament del seu procés d’aprenentatge.

Perquè cada alumne és únic i té els seus propis interessos i habilitats, afavorim la individualitat de cada estudiant, oferint-los la facultat de confeccionar un currículum a mesura triant entre diferents assignatures i itineraris formatius. És aquesta capacitat de personalització el que els permet desenvolupar la seva pròpia personalitat, potenciar el seu talent i perseguir les seves passions.

 

El món és un lloc increïble. Preparats per a formar part d’ell

Educar és preparar als alumnes per a oferir la seva millor versió, amb seguretat i confiança, amb iniciativa i ambició. Per a aconseguir-ho és imprescindible dotar als alumnes de les estratègies i els mecanismes que els permetin gestionar el seu benestar emocional.

Oferim un entorn que facilita que els alumnes se sentin feliços i gaudeixin amb el que fan. Amb la cultura del benestar i del suport individualitzat com a eix central de tota l’activitat educativa, els nostres estudiants creixen segurs de si mateixos, preparats per a fer front a un món ple de possibilitats i donar-li forma.

 

Enllaços relacionats:

Les 5 claus per a triar una escola internacional/a>