Dels deures al rescat d’orangutans: un bon exemple de Ciutadania Global

Una de les metes educatives de The British School of Barcelona és animar a tots els nostres alumnes a ser ciutadans globals; joves conscients del món que els envolta i del lloc que hi ocupen a ell; joves que descobreixen que tenen el poder d’actuar i influenciar al món; joves que prenen un paper actiu a la seva comunitat i col·laboren amb els altres per a fer d’aquest planeta un lloc més pacífic, sostenible i just.

Això és exactament el que han demostrat les alumnes de Primària Victoria, Sarah i Alisa de Year 6 i Melissa de Year 4. Va ser Victoria qui, inspirada per una activitat dels seus deures, va sentir la necessitat de fer alguna cosa per a ajudar a la població d’orangutans en perill per l’expansió de plantacions d’oli de palma en llocs com Borneo i Sumatra.

Amb el lideratge de Victoria, les quatre van organitzar una campanya benèfica per a Borneo Orangutan Survival (BOS) Austràlia, una fundació sense ànim de lucre que treballa per la conservació dels orangutans de Borneo i el seu ecosistema. Durant una setmana, han venut pastissos, galetes, pins per a samarretes, llapis, cintes per al pèl, mascaretes, punts de llibre fets a mà i joguines petites en Infantil i Primària a BSB Castelldefels. Gràcies a aquesta campanya, a més d’algunes donacions addicionals de famílies, han aconseguit recaptar uns 500 euros per a ajudar als orangutans i s’usarà per a oferir-los refugis i subministraments.

Hem aplaudit la seva iniciativa a una assemblea de celebració i BOS l’ha apreciat encaridament.

Es tracta d’un bon exemple de ciutadania global i un fantàstic ús d’alguns dels Hàbits d’Aprenentatge intrínsecs a tot el que fem en BSB: la Curiositat, la Determinació i el Lideratge. Ben fet, noies!