Com ajudar als nens perquè desenvolupin una imatge corporal sana

És possible que ja hàgiu vist o llegit en les notícies a professionals de la salut advertint d’un augment en els casos de nens que sofreixen algun trastorn de l’alimentació. A The British School of Barcelona ens prenem molt de debò aquesta tendència tan preocupant i volem que les famílies pugueu ajudar als vostres fills en el cas que sofreixin algun trastorn d’alimentació.

 

A què es deu?

És probable que la major ansietat i incertesa creades per la pandèmia estiguin agreujant problemes de salut mental com ara l’ansietat, la depressió o els trastorns d’alimentació. És possible que hagin adoptat hàbits alimentaris anormals com a mètode per a controlar les seves emocions i intentar bregar amb elles. Així mateix, molts nens han dedicat més temps a les xarxes durant aquest temps i és més probable que s’hagin vist exposats a continguts que fomentin una mala imatge corporal i uns hàbits alimentaris poc sans.

 

Què podem fer sobre aquest tema?

És molt important conèixer els senyals d’advertiment i buscar ajuda professional al més aviat possible. L’Ineqe Safeguarding Group informa sobre els següents senyals d’advertiment:

  • negar-se a menjar determinats menjars; seguir dietes de moda; ocultar problemes amb pràctiques alimentàries diferents (gens de sucre, res de carbohidrats, vegà, dieta cetogènica, paleo, etc.) o preocupar-se per les calories;
  • aïllar-se o mostrar menys interès en activitats socials que abans gaudien;
  • comentar que se senten “grossos” o “amb sobrepès” amb freqüència; preocupació per buscar defectes en el mirall;
  • beure quantitats excessives d’aigua o begudes baixes en calories (cafè sol o refrescos light);
  • pobra higiene oral sobtada o rentar-se les dents més del necessari;
  • en noies, falta d’o irregularitats en la menstruació;
  • deficiències en el sistema immunitari o problemes de cicatrització;
  • irritabilitat, descoratjament i altres problemes de salut mental;
  • mantenir hàbits d’exercici excessius malgrat el clima, el cansament, la vida social o altres obligacions;
  • desaparició de grans quantitats de menjar.

 

Què són els trastorns d’alimentació?

Els trastorns d’alimentació són trastorns mentals causats tant per la genètica com per factors ambientals. Tenir una imatge corporal negativa no és més que un possible factor contribuent; no obstant això, és prominent en els trastorns d’alimentació, ja que moltes de les persones que els sofreixen donen una major importància a la seva figura i pes a l’hora de determinar la seva autoestima.

 

La importància d’una imatge corporal positiva i sana

Desenvolupar una imatge corporal positiva podria ser un factor positiu i important. Per tant, durant aquest trimestre tenim intenció de dedicar temps a fomentar una imatge corporal positiva en els nostres alumnes més joves gràcies a un projecte que hem creat especialment per a ells denominat «Be Unique!».

A més d’aquest projecte, oferirem també un webinari curt amb consells perquè les famílies puguin ajudar els seus fills a desenvolupar una imatge corporal positiva. Us donarem més informació sobre aquest projecte i les dates del webinari el mes que ve.

 

Enllaços relacionats:

Benestar Emocional i social