L’ambaixadora de la República de les Maldives imparteix una conferència a BSB Nexus

El divendres 22 d’octubre vam tenir l’honor de rebre a l’ambaixadora d’Espanya, França i Irlanda de la República de les Maldives, la seva Excel·lència Dr. Farah Faizal, a BSB Nexus per a fer una xerrada sobre les Maldives i el canvi climàtic als nostres estudiants preuniversitaris.

Aquesta xerrada està alineada amb la 26a Conferència de les Nacions Unides sobre el Canvi Climàtic que arrencarà el 31 d’octubre a Glasgow. Sota el lema ‘Unint al món per a fer front al canvi climàtic’, la COP 26 pretén accelerar l’acció pel clima per a complir els objectius que es van marcar en l’Acord de París de 2015. Entre ells destaquen la reducció d’emissions, ajuda als països en desenvolupament i creació d’un marc de transparència per al balanç global dels objectius climàtics. Per a complir-los, és crucial que les generacions més joves siguin conscients de la magnitud del problema i de com cal actuar.

 

L’educació és la clau per a abordar el canvi climàtic

Segons les Nacions Unides, «l’educació pot aconseguir que les persones canviïn les seves actituds i conductes; sobretot, anima als joves a passar a l’acció». De fet, segons una enquesta realitzada a 100.000 joves d’entre 16 i 25 anys en deu països per la Universitat de Bath a Anglaterra, el 59% dels joves afirma sentir-se preocupat per la situació i més del 45% assenyala que aquesta preocupació afecta el seu dia a dia. En línia amb això, un estudi elaborat per la Universitat de Stanford demostra que les assignatures relacionades amb la cura i la protecció del medi ambient, a més de generar un interès genuí en els joves, beneficien als estudiants de qualsevol edat fins al punt que el 83% millora el seu comportament ecològic després d’haver rebut educació en matèria mediambiental.

En el marc de la COP26, Dr. Farah Faizal va realitzar aquesta conferència a BSB Nexus amb l’objectiu de fer partícips als alumnes de la vulnerabilitat de les Maldives enfront del canvi climàtic i de la importància de visibilitzar aquesta amenaça, així com d’invertir en recerca. L’ambaixadora també va animar als estudiants a ser els futurs líders pel canvi.

«La vulnerabilitat causada pel canvi climàtic no és una cosa de demà; està passant ara. I ja està canviant la nostra manera de viure. Per això necessitem invertir en recerca i trobar maneres per a revertir aquesta situació, com a tecnologies d’energia renovable i solucions sostenibles. També hem de generar conscienciació de manera activa, com estic fent aquí ara parlant amb joves com vosaltres». Dr Faizal va concloure: «És molt important que aquells que creeu a protegir el món us convertiu en líders del futur perquè les Maldives us necessiten».

 

 

De la teoria a la pràctica: Programa d’Orientació Professional

La visita de l’ambaixadora d’Espanya, França i Irlanda de la República de les Maldives a BSB s’emmarca dins del Programa d’Orientació Professional que la nostra escola internacional porta desenvolupant des de fa anys al nostre campus preuniversitari BSB Nexus a Castelldefels.

«En un entorn canviant com l’actual, en el qual és probable que el 65% dels estudiants d’avui dia exerceixin professions que encara no existeixen, és fonamental oferir una experiència àmplia, diversificada i enfocada al futur que estimuli l’interès dels alumnes cap a indústries i professions emergents, i que els convidi a voler investigar més en temes d’innovació, disrupció i mentalitat global», explica Kyra Kellawan, Assessora de Carreres Professionals de BSB Nexus. «Ens sentim molt honrats d’haver pogut comptar amb la presència de la seva Excel·lència Dr. Farah Faizal a BSB per a generar consciència sobre una qüestió tan sensible i urgent com és el canvi climàtic, i per a educar als nostres estudiants sobre la urgent necessitat de crear sistemes per a generar un futur sostenible».

Kellawan afegeix: «Creiem que el Batxillerat és una etapa crucial en la qual hem de connectar als estudiants amb líders d’opinió, professionals i experts de diferents sectors d’activitat, nacionals i internacionals, que ampliïn la seva visió del món professional. Aquest és un component únic del programa de BSB Nexus i de la nostra oferta educativa».

El Programa d’orientació universitària i professional de BSB és únic i innovador, i està dissenyat perquè els estudiants identifiquin les seves metes personals i professionals, equipant-los amb les eines necessàries per a aconseguir-les. Els alumnes reben un suport individualitzat que els ajuda a definir el seu futur després de l’escola i a reconèixer els seus propis talents, motivacions i competències. Gràcies a aquest procés, els estudiants de BSB tenen accés a una àmplia varietat d’opcions, ja sigui estudiar en una universitat de prestigi internacional a Espanya o a l’estranger, descobrir el seu talent creatiu o qualitat excepcional, o bé crear els seus propis projectes per a generar un canvi positiu en el món.

 

 

Enllaços relacionats:

BSB Nexus, una experiència preuniversitària (vídeo en YouTube)

BSB Nexus, una experiència de Batxillerat global

Resultats récord en els exàmenes dels estudiants de BSB

Èxit absolut en IB i un nou rècord per a BSB

BSB Nexus dóna la benvinguda a John Carlin en la Setmana de Transició a Batxiller

Tim Willcox, reconegut periodista britànic de la BBC, ponent d’excepció a BSB Nexus