Entrevista al Director de BSB, Jon Locke

Jon Locke, el Director de The British School of Barcelona, ha sigut entrevistat per la revista digital Bhalia. El Director de BSB fa una anàlisi d’aquest any de pandèmia, els reptes i assoliments de l’escola durant aquest període tan complicat, les qualitats d’una educació internacional britànica i el futur de BSB, que inclou l’obertura del seu quart campus a la ciutat de Barcelona: BSB City.

 

No acostumem a entrevistar molts directors d’escola per aquí. Se li dóna poca importància a les persones que eduquen als nostres fills?

A causa del context d’aquesta pandèmia global, és comprensible que la gent centri la seva atenció al nostre sistema sanitari i les mesures de seguretat necessàries per a intentar superar aquest fet històric sense precedents. A la gent el preocupa la salut de les seves famílies i amics, el seu treball i la seva forma de vida, així que, al meu entendre, és més que comprensible.

No obstant això, des de l’inici del confinament al març de l’any passat vam comprendre la importància d’oferir una rutina, mesures de suport i una sensació de normalitat per a tot el nostre alumnat. Existeixen proves considerables que indiquen que la gent jove té major risc de sofrir trastorns en la seva salut mental a causa de la pandèmia. Ens hem esforçat al màxim per a contrarestar aquesta situació oferint la major “normalitat” possible, fins i tot durant les dotze setmanes de confinament.

 

Com s’han pres els alumnes la tornada a escola després del confinament? Ha sigut difícil?

Els nostres alumnes, personal i famílies han sigut exemplars des que vam tornar a l’escola. Al juny, aprofitem l’oportunitat d’obrir per a alumnes de Primària, seguint les recomanacions del Govern. Dediquem gran part del nostre temps per a assegurar-nos que BSB oferia un entorn el més segur possible per al nostre alumnat i, encara que al principi estàvem tots una mica nerviosos, de seguida ens vam acostumar i ens vam sentir més segurs per a afrontar aquesta nova situació de manera positiva. Vam establir protocols de seguretat clars a l’escola que els nostres alumnes han respectat i seguit a la perfecció. Vam organitzar classes i webinaris per a les famílies on vam explicar els riscos, i tot això ha estat clau per a saber com mantenir a tota la comunitat escolar segura al centre.

Vam poder després obrir Secundària per complet, realitzant totes les classes i seguint el currículum al complet. Els alumnes han mostrat el seu agraïment per poder assistir presencialment a l’escola, la qual cosa ha suposat una gran diferència.

Des que vam obrir de nou, se’ns han notificat alguns casos d’alumnes que han donat positiu per Covid després de contreure el virus fora de l’escola. En tots aquests casos, hem seguit un estricte protocol i no hem tingut cap transmissió dins de l’escola, sempre mantenint informades a les nostres famílies en tot moment. Això comporta que hàgim pogut mantenir l’escola completament oberta sense pertorbar l’aprenentatge de l’alumnat. Això ha estat possible gràcies a l’esforç de la nostra comunitat educativa al complet.

 

Amb tanta pantalla que hi ha avui dia, especialment després del confinament, un alumne aprèn més dins de l’escola o fora d’ella?

Encara que el nostre ús educatiu de la tecnologia ja era bastant avançat, la nostra corba d’aprenentatge ha experimentat un increïble ascens des del confinament. Durant aquest període, vam oferir una combinació de classes en línia i treball independent que, a vegades, no necessitava l’ús de tecnologia. Aquest model semblava ser el més òptim durant el tancament de l’escola. Hem mantingut aquest enfocament per a aquells alumnes que no hagin pogut assistir al centre per haver de romandre en aïllament. Al setembre, llancem el nostre programa de dispositius personals, amb el qual equipem a tots els alumnes des dels set anys d’ara endavant amb el seu propi dispositiu digital per al seu ús tant a l’escola com a casa. Això ha suposat poder utilitzar la tecnologia de forma més fluida com a suport a l’educació. És a dir, volem que els alumnes usin la tecnologia quan aquesta faciliti l’aprenentatge de manera efectiva, no pel mer fet d’usar-la.

Estem veient com es desdibuixen els límits tradicionals entre la llar i l’escola cada vegada més. S’anima als alumnes a treballar de manera independent i amb els seus companys usant la tecnologia tant dins com fora de l’aula. Se’ls anima així mateix a debatre, resoldre problemes junts, desenvolupar relacions i presentar idees. Aquestes destreses són tan importants com la fluïdesa tecnològica i requereix que els alumnes estiguin junts, a l’escola, per a veure’s exposats a aquestes experiències. Així doncs, encara que hem progressat enormement en l’últim any quant a desenvolupar un aprenentatge independent usant la tecnologia, els alumnes encara necessiten assistir a l’escola i tenir contacte amb altres persones pel seu propi benestar i desenvolupament social.

 

Seguint amb aquest tema, quins són els dubtes que més teniu per part dels pares pel que fa a l’educació amb pantalles?

Les seves principals preocupacions han estat passar massa temps davant d’una pantalla, la seguretat en línia i la falta de socialització. Totes aquestes són totalment vàlides i hem intentat afrontar-les mitjançant un pla estructurat conforme a tres aspectes; el nostre objectiu final és ajudar els alumnes a convertir-se en ciutadans digitals capaços d’autoregular l’ús que fan de la tecnologia.

Organitzem classes específiques per als alumnes en les quals expliquem aquestes qüestions i els orientem sobre com usar la tecnologia de manera segura i correcta. Hem creat un equip de líders digitals, que són alumnes que formen a uns altres i ens ajuden a implementar la nostra política i procediments de seguretat digital. Es tracta d’un programa en continu canvi a causa de les comptants novetats de la tecnologia.

Hem organitzat també webinaris i tallers per a oferir orientació i suport a les famílies. Moltes d’elles han expressat preocupacions sobre mantenir-se al mateix nivell que els seus fills, així que una de les nostres tasques principals ha sigut ajudar als pares perquè tinguin la suficient seguretat en si mateixos per a controlar l’ús que fan els seus fills de la tecnologia a casa. Igual que amb la formació per als alumnes, aquest serà un tema que tractarem de manera continuada.

Finalment, el nostre personal ha hagut d’aprendre amb rapidesa com usar la tecnologia de manera efectiva i segura. Ja estàvem bastant avançats en aquesta àrea i ara comptem amb personal format com a educadors certificats Apple, administradors Microsoft i Campions certificats en les diferents plataformes de software que usem a BSB. Vam organitzar un programa complet de recerca i desenvolupament per al nostre personal i hem integrat completament la fluïdesa en l’ús de la tecnologia en aquest programa de formació contínua.

 

Vosaltres sou una escola amb el sistema educatiu britànic. Quina és la diferència més gran que hi ha amb el sistema espanyol? Quines qualitats podria aprendre el sistema espanyol del britànic i viceversa?

En seguir el currículum nacional anglès, sabem que l’aprenentatge dels alumnes inclou un equilibri considerable entre l’adquisició de coneixements i el desenvolupament d’habilitats. Això els ofereix una base sòlida que assegura que estan preparats per als seus estudis a les millors universitats del món. No obstant això, el currículum anglès ofereix espai suficient perquè el professor sigui més creatiu i innovador. A BSB ens centrem, a més, a desenvolupar hàbits d’aprenentatge en el sentit més ampli i en destreses per al futur. Això vol dir que els nostres alumnes aprenen a treballar de manera independent, i que són capaces de resoldre problemes, col·laborar, demostrar resiliència i ser creatius. Quan es graduen de BSB són persones creatives i de ment inquieta, als qui els agrada continuar aprenent per a tota la vida.

Com he esmentat anteriorment, una de les innovacions més significatives a BSB ha estat el nostre programa d’EdTech i fluïdesa digital. El nostre programa de dispositius personals (iPads o portàtils) ajuda al fet que els alumnes aprenguin a usar la tecnologia sense dificultats com a suport a la seva educació. Això permet que l’aprenentatge sigui una activitat fluida a l’escola i a casa, on els alumnes determinen independentment quines són les seves ambicions educatives. Sabem que la fluïdesa digital és una destresa essencial per al futur, per la qual cosa aquesta àrea es troba en constant evolució i desenvolupament.

El sistema espanyol ofereix una molt gran varietat d’ofertes per a tots els alumnes fins al final de la seva educació, abans d’anar a la universitat. El sistema anglès és més enfocat, on els alumnes van triant optatives als catorze i setze anys. Això pot ser un desavantatge per a aquells alumnes que no volen especialitzar-se tan aviat i prefereixen la varietat més gran que ofereix el sistema espanyol. A BSB hem intentat superar aquest problema oferint dos itineraris formatius per als nostres alumnes de setze a divuit anys: el Batxillerat Internacional (IB) al costat dels A Levels. D’aquesta manera, els alumnes poden triar entre seguir el currículum de A Levels, més especialitzat i on s’aprofundeix més en les assignatures, o bé el diploma del Batxillerat Internacional que ofereix un currículum més ampli. Així doncs, intentem oferir el millor de tots dos mons.

 

Un dels valors de la vostra escola és l’«excel·lència de l’educació». En què consisteix avui dia una educació excel·lent?

Obtenir uns resultats acadèmics excel·lents és essencial, per descomptat. Volem que els nostres alumnes obtinguin les millors qualificacions perquè puguin assistir a les millors universitats del món. Volem que tinguin una àmplia varietat d’opcions. No obstant això, i com ja he esmentat, volem que els nostres alumnes tinguin les destreses i els hàbits necessaris per a prosperar a la vida després de l’escola. Per això ens centrem a desenvolupar els hàbits d’aprenentatge, que considerem que són un component vital per a aconseguir-lo.

Comprenem l’important que és que els nostres joves se senten fora de perill, feliços i segurs de si mateixos. Amb l’actual context d’incertesa i inquietud, és fins i tot més rellevant. Per tant, a BSB ens centrem en la cura i suport dels nostres alumnes. Sense això, els alumnes no aconseguirien mai acomplir el seu màxim potencial ni els resultats acadèmics excel·lents dels quals parlem. Comptem amb un equip d’atenció a l’alumne molt dedicat que supervisa la salut mental i benestar dels alumnes, oferint un programa complet de suport i orientació, així com intervencions individuals. Comptem amb un programa de formació entre iguals, organitzem tallers per a famílies i convidem a ponents per a assegurar que tant els alumnes com els seus pares comptin amb el millor assessorament. He treballat en diverses escoles d’alt rendiment i crec que el programa amb el qual comptem a BSB és insuperable.

 

Seguint en la mateixa línia, en tot just vint anys hem vist que els mètodes educatius han canviat moltíssim. Com creu que serà l’educació en els pròxims deu anys?

Els nostres alumnes s’enfronten a un futur que cap de nosaltres podríem imaginar o comprendre. Competiran per llocs de treball al mercat global, molts dels quals encara no s’han inventat, i canviaran de carrera diverses vegades al llarg de tota la seva vida laboral. Per a preparar-se, necessiten les destreses de futur que he esmentat ja. Així mateix, hauran de conrear una passió intrínseca per l’aprenentatge i el desenvolupament personal.

A l’escola, ens centrem a fer que els alumnes comptin amb voluntat pròpia, atorgant-los un major nivell d’autodeterminació per a desenvolupar la seva independència i motivació. Volem que siguin pensadors creatius i curiosos capaços de fer els treballs que els robots no són capaços de realitzar. A BSB, ja oferim als alumnes una gran varietat d’opcions perquè comencin a gaudir d’aquesta autonomia. Dins de deu anys, això serà la norma a les escoles i deixarà de ser una característica exclusiva.

 

Recentment heu anunciat la inauguració d’un nou campus a Barcelona. Que important és aquest pas per a The British School of Barcelona?

El campus BSB City és un gran pas per a nosaltres, un capítol nou en la història i evolució de l’escola. El nostre principal objectiu és poder oferir la nostra educació BSB a moltes més famílies. Durant els últims seixanta anys, BSB ha hagut d’expandir-se amb regularitat per a satisfer la creixent demanda de places. En obrir un campus completament nou a la ciutat, podrem oferir places a centenars de nous alumnes. L’avantatge d’ampliar l’escola amb un campus addicional és que BSB City serà capaç de conservar la filosofia familiar de BSB, assegurant que cada alumne rep un tracte personal segons les seves necessitats, talents i interessos individuals.

Ja comptem amb un gran equip de professionals a BSB. BSB City oferirà noves oportunitats de desenvolupament per a tots ells. A més, el nou campus ens permetrà contractar nous professors de tot el món.

Sabem que és el nostre professorat els que marquen la diferència més gran en BSB i és per això que volem comptar amb un equip que estigui el millor format i qualificat possible.

 

Aquest nou campus va destinat a les famílies que ja viuen a la ciutat o és per a donar servei a noves famílies?

Per a ambdues. Ja comptem amb diverses famílies de BSB interessades a transferir als seus fills al nou campus BSB City. El seu raonament és, òbviament, la ubicació, així que, si reduir el temps de viatge és tan important per a aquestes famílies, estarem més que encantats en què puguin continuar estudiant a BSB City. No obstant això, altres famílies de BSB que també viuen a la ciutat prefereixen no alterar l’educació dels seus fills, sigui perquè han entaulat amistats, o perquè estan molt contents amb els seus professors actuals, etc. Per tant, han triat quedar-se als campus de Castelldefels o Sitges.

Així mateix, donarem la benvinguda a noves famílies a BSB que potser no ens tenien com a opció a causa de la nostra localització fora de la ciutat. Ja hem rebut diverses consultes i estem desitjosos d’ampliar la nostra família BSB.

 

Es diu que l’educació és una cosa que dura tota la vida. On es veu The British School of Barcelona en cinquanta anys?

El que tinc clar que és no seré aquí, per descomptat. Ara mateix comptem amb alumnes que són la tercera generació de la família que assisteix a BSB. En cinquanta anys, pot ser que comptem amb una cinquena o fins i tot amb una sisena generació d’alumnes, ja que sempre continuarem sent una família educativa fins i tot quan ens expandim. BSB serà una escola per a aquelles famílies que trien viure a Barcelona, i almenys en part a causa de BSB. Els nostres campus inclouen instal·lacions de ciències, art i esports d’última generació i organitzem projectes col·laboratius amb universitats locals, galeries d’art, teatres i clubs d’esport per a assegurar que els nostres alumnes compten amb les millors oportunitats per a explorar i descobrir les seves passions. Els nostres alumnes ocuparan alguns dels llocs de treball més influents del món, marcant una diferència positiva a les vides de tots.

Sé que tot això pot sonar a grans somnis, però espero que demostri el nostre imparable desig per fer de BSB la millor escola possible.

 

Enllaços relacionats:

Entrevista original a Bhalia